AktüelGazedda'nın GündemiYDP’nin ifade özgürlüğü kararsızlığı

Daha önce Kıbrıs Gazetesi'nde çıkan Utku Karsu'nun çizdiği bir karikatürle ilgili KIBRIS Gazetesi önünde eylem düzenleyen Yeniden Doğuş Partisi, Başbakan Ersin Tatar'a 'hoşgörülü olması çağrısında bulundu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 20, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Daha önce Kıbrıs Gazetesi’nde çıkan Utku Karsu’nun çizdiği bir karikatürle ilgili KIBRIS Gazetesi önünde eylem düzenleyen, Afrika Gazetesi’nde yayımlanan foto-montajla ilgili polise şikayette bulunan Yeniden Doğuş Partisi, Başbakan Ersin Tatar’a ‘hoşgörülü olması çağrısında bulundu.

Yeniden Doğuş Partisi’nin tutarsızlıkları sürüyor. 2017 yılında Kıbrıs Gazetesi’nde yayımlanan bir karikatüre yönelik eylem çağrısı yapan ve Kıbrıs Gazetesi önüne 100 civarında eylemci toplayan Yeniden Doğuş Partisi, Başbakan Ersin Tatar’ın akademisyen Senih Çavuşoğlu’nu polise şikayet etmesini eleştirdi.

Yeniden Doğuş Partisi yayımladığı basın açıklamasında, Başbakan Ersin Tatar’ın akademisyen sanatçı Senih Çavuşoğlu’na yönelik şikayetini geri almasının uygun olacağını düşündüklerini belirtti.

YDP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kaya yaptığı yazılı açıklamada, Çavuşoğlu’nun, yaptığı bir görsel foto manipülasyon yüzünden Başbakan’ın gazabına uğradığını ve polise şikayet edildiğini hatırlatarak,  “Elbette mizah da bir sanattır ve mizahın da bir ölçüsü olmalıdır” dedi.

Kaya açıklamasına şöyle devam etti;

“Mizahta, espri ile hakaret birbirine karıştırılmamalı ve muhatap aşağılanmamalıdır. Daha önce Kıbrıs gazetesinde çıkan bir karikatür, Türkiye’yi ve Türkiye’den gelenleri aşağıladığı için tarafımızdan protesto edilmişti. Yine Afrika gazetesinde çıkan bir karikatür Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanını aşağıladığı için tarafımızdan polise şikayet edilmişti.

Ama Sayın Senih Çavuşoğlu’nun foto manipülasyonunda bir aşağılama bir hakaret görülmemektedir. Sayın Başbakanın son günlerde sinirleri bir hayli yıpranmış olacak ki normal bir espriyi bile hakaret kabul etmiştir.

Sanat politikacının ve politikanın üzerindedir. Türkiye’de 12 Eylülün kudretli komutanları bile o zaman ki sıkıyönetim ortamında bile Çarşaf ve gırgır gibi mizah dergilerine dokunmamışlar ve onları kapatmayı akıllarından bile geçirmemişlerdir”.   

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık