AktüelKültürYayınlarımız etkili oldu: Mardo’nun inşaatı mühürlendi

Mağusa’nın tarihi suriçi bölgesinde bulunan Mardo’nun 3’üncü kata çıkmak için inşaat başlatması üzerine yapılan haberler ve yurttaşların tepkisi etkili oldu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 7, 2021
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Mağusa’nın tarihi suriçi bölgesinde bulunan Mardo’nun 3’üncü kata çıkmak için inşaat başlatması üzerine yapılan haberler ve yurttaşların tepkisi etkili oldu. Polis ekipleri, Mardo’nun inşaatını mühürledi. İnşaat Cumartesi günü getirilecek olan vinç ile sökülecek.

Mağusa Suriçi’nde tarihi Namık Kemal Meydanı’nda daha önce İş Bankası şubesi olarak kullanılan ve el değiştirerek, Mardo olarak hizmete giren iş yerinde geçtiğimiz hafta başlatılan kaçak inşaat durduruldu.

Mağusa Belediyesi tarafından verilen izne aykırı olarak sürdürülen inşaat, GazeddaKıbrıs’ın yaptığı yayınlar ve yurttaşların duyarlılığı sonrası polis tarafından durduruldu. GazeddaKıbrıs’ın edindiği bilgilerde, Polis ve Eski Eserler Dairesi’nin konuyla ilgili harekete geçtiği ve inşaatın mühürlendiği öğrenildi.

Polisin şu sıralarda iş yerinin üst katını mühürlediği ifade edilirken, Cumartesi günü ise Belediye’nin vinç getireceği ve inşaatı sökeceği öğrenildi. Mağusa Belediyesi konuyla ilgili herhangi bir cezai yaptırıma gitmezken, inşaatın kaldırılması konusunda yardımcı oldu.

İnşaat kaldırılmazsa çalışma izni alamayacak

İş yerinde kayıtsız çalışanlar olduğu da tespit edilirken, Çalışma Dairesi’nin kaçak işçilerle ilgili herhangi bir adım atmadığı ifade edildi. Öte yandan belediyenin çalışma izni verilmesini inşaatın kaldırılmasına bağladığı da belirtilirken, en geç Pazartesi gününe kadar inşaatın kaldırılmaması durumunda Mardo’ya çalışma izni verilmeyeceği belirtildi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık