AktüelGazedda'nın GündemiYavru Külliye: ‘İsraf abidesi, rejim değişikliğinin ilanı’

Kıbrıs'ın kuzeyinde yeni Cumhurbaşkanlığı ve Meclis binalarının tanıtımı tepki çekti. Muhalefet, inşaatın zamanlamasına, cumhurbaşkanlığının Meclis'ten büyük olmasına ve projeye cami eklenmesine tepki gösterdi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 17, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs’ın kuzeyinde yeni Cumhurbaşkanlığı ve Meclis binalarının tanıtımı tepki çekti. Muhalefet, inşaatın zamanlamasına, cumhurbaşkanlığının Meclis’ten büyük olmasına ve projeye cami eklenmesine tepki gösterdi.

Duvar Gazetesi’nden Nikolaos Stelya’nın haberine göre, Kıbrıs’ın kuzeyindeki muhalefet, kktc’nin yeni Cumhurbaşkanlığı ve Meclis binalarının inşaatına ekonomik kriz döneminde başlanacak olmasına sert eleştiriler yöneltti.

Kamuoyunun ‘yavru külliye’ olarak adlandırdığı projenin ekonomik krizin tırmanışa geçtiği bir süreçte gündeme getirilmesi, muhalefet tarafından ‘yanlış bir popülist siyaset ürünü’ olarak nitelendirildi. Ayrıca, tanıtımı dün Lefkoşa’da Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın katılımıyla yapılan projeye bir de caminin eklenmiş olması yeni olumsuz tepkilere yol açtı.

Tam bir sorumsuzluk

‘Yavru külliye’ projesinin tanıtımından sonra muhalefetten eleştiriler yükseliyor. Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) milletvekili ve eski başmüzakerecilerden Özdil Nami, sosyal medya üzerinden dolaylı olarak Ankara’yı eleştirdi. “Kendine saygısı olan hiçbir ülke kendi Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın yapımı için başkasına el açmaz” diyen Nami, “Buna ekonomik dar boğazdan geçilen bir dönemde yeltenilmesi ise tam bir sorumsuzluk. Bu zihniyetteki idarecilerden ülkeye zarardan başka bir şey gelmeyeceği çok açık” ifadelerini . 

‘Halka karşı işlenen bir suç’

Nami eleştirisine, “Bu israf abidesini yapmaya kalkanların kktc için reform çağrısı yapmaları büyük çelişki! Esnaf dardayken, okullar, hastaneler eksiklikler içinde hizmet verirken, bakımsız yollar nedeniyle canlar yitirilirken saray yapmaya kalkışmak halka karşı işlenen bir suç değil de nedir?” sorusunu da ekledi. 

‘Cumhurbaşkanlığı Meclis’ten neden daha büyük?’

Yeni Kıbrıs Partisi Sekreteri ve aktivist Murat Kanatlı ise projenin siyasi boyutuna odaklanarak “Mevcut anayasaya göre burası (KKTC) parlamenter sistemle yönetilmektedir. Cumhuriyetin temel metni olan anayasaya göre cumhurbaşkanının sembolik törensel yetkilere sahip olmasına rağmen (projedeki) binalara bakılınca cumhurbaşkanlığı bölümü daha büyük olduğu görülmekte” dedi. Kanatlı, hem Kıbrıslı yöneticilere hem de Ankara’ya, “Meclis arkada âtıl durumda, buna kim karar verdi? Bu çizimde açıkça rejim değişikliğinden söz edilmektedir. Neden meclis anayasal konumuna sahip çıkıp, ‘haddinizi bilin’ demiyor?” sorularını yöneltti.

Haberin tamamını okumak için tıklayınız ≥≥≥

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık