AktüelKıbrıs SorunuPolitikaYasak Şehir Mağusa (Maraş) Belediyesi seçimlerine doğru

Eski başkan DISY’li Galanos’un 15 Temmuz’daki ölümünün ardından Mağusa (Maraş) belediyesi ile ilgili olarak erken seçim gündeme geldi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 7, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Mağusa’nın 1 Temmuz 1958’ten beridir iki belediyesinden biri olan ve sadece Kıbrıslı Rumlar’ın seçtiği Mağusa (Maraş) Belediyesi seçimleri 25 Ağustos günü yapılıyor.

Mağusa (Maraş) Belediyesi TAK bültenlerinde ‘sözde belediye’ diye geçen fakat 1974 sonrası topraklarını kaybeden ama seçmenleri ve resmi temsilcileri olan bir belediye…

Mağusa (Maraş) Belediyesi, beledi hizmet vermemekle beraber Belediye başkanları ve meclis üyeleriyle beraber kaybettikleri topraklara özellikle şimdi gündemde olan Maraş’a dönmek için topyekün mücadele etmektedirler.

Topyekün derken Mağusa Belediyesi için seçimlere giren büyük partilerin ajandası çok farklılık göstermiyor. Hedef hep birlikte öncelikle Maraş’a dönmek. 

Tabir-i caizse Yasak Şehir, Mağusa (Maraş) Belediyesi seçimleri için adaylar belli olmaya başladı.

Son başkanları DISY’li Galanos’un 15 Temmuz’da ani ölümünden sonra İçişleri Bakanlığı 25 Ağustos’u seçim günü ilan etmiş durumda.

Ada’nın her tarafına yayılmış yaklaşık 32 bin Mağusa’lı seçmen Limasol, Lefkoşa, Larnaka ve Parlimni bölgelerinde yoğun olarak yaşamakta ve oy kullanmaktadırlar.

Son Başkan Galanos’un ölümünü takiben açıklanan seçim tarihiyle birlikte AKEL seçimlere DISY ile ortak aday çıkarma konusunda öneri götürmüş.

Ayni hedefler doğrultusunda Mağusa için birlikte mücadele etmek için götürülen teklif öncesinde DISY tarafından olumlu karşılansa da iş pratiğe döküleceğinde adayların isimleri üzerinde çekince gösteren DISY kendi adayını gösterme kararı aldı.

Favorilerden biri Nikos Karoullas

Babası Mağusa Suriçi’nde 1960’lı yıllara kadar tek eczacı olarak çalışmış eczacı Karaoullas’ın oğlu Nikos Karoullas DISY’den aday gösterildi.

Bölgede Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler tarafından tanınan ve çok sevilmekle birlikte DISY’li milliyetçi fanatiklerin tepksini alan Nikos seçimlerin favorilerinden biri.

AKEL adayı: “Seçilirsem Kıbrıslı Türklerle ortak hareket edecem”

Seçimin diğer favori adayı ise AKEL’li Simos Ioannou, Mağusa Belediyesinde 26 yıl meclis üyeliği yapmış ve son seçimlerde rakibi DISY’li Galanos’a sadece 23 oy farkla seçimi kaybetmiştir.

DİKO ve Marios Karayon’ın partisi Demokratik Cephe (DİPA) da AKEL adayı Simos’u destekleyeceğini ilan ettiler.

Simos ortopedi doktoru ve AKEL Merkez Komitesi üyesi. Son katıldığı TV programında, seçilmesi durumunda Mağusa’da Kıbrıslı Türklerin Belediyesi ile resmi temasa geçeceğini ve Maraş’ın açılması durumunda ortak hareket etmek isteyeceklerini ifade etmiş.

Adaylığını açıklayan bir diğer kişi seçimlere yine bağımsız girecek olan Andreas Lordos. Geçen seçimlerde 300 civarında oy alan Lordos’un seçilme şansı yok.

Henüz kesinleşmemekle beraber bağımsız olarak seçimlere katılanların sayısında artış olabileceğini varsaysak da Mağusa Belediye seçimleri AKEL adayı Simos Ioannou ve DISY adayı Nikos Karoullas arasında geçecek.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık