AktüelGazedda'nın Gündemi“Yasa için kaldırılacak elleri, tarih unutmayacak”

Basın Emekçileri Sendikası Başkanı Ali Kişmir, bugün Meclis'te görüşülecek Bilişim Yasası ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 29, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Basın Emekçileri Sendikası Başkanı Ali Kişmir, bugün Meclis’te görüşülecek Bilişim Yasası ile ilgili açıklamalarda bulundu. Kişmir, Basın-Sen’in yasa tasarısı hazırlanması sırasında görüşüne başvurulmadığını ifade ettiği açıklamasında, yasanın geçmesi için el kaldıracak elleri tarihin asla unutmayacağını bildirdi. Açıklama şöyle:

Öncelikle tüm toplumumuzun şunu bilmesini isteriz ki, Basın Emekçileri Sendikası olarak hiçbir şekilde “Bilişim Yasası Yasa Tasarısı” hazırlanırken bizlerden görüş alınmamıştır. Uluslararası Gazeteciler Federasyonu ile Avrupa Gazeteciler Federayonu’na üye olan ve Kıbrıs’ın bütünü adına oy kullanma hakkı bulunan tek örgütten görüş alınmaması oldukça düşündürücü bir durumdur. Biz esas nedeni çok iyi biliyoruz, Basın-Sen’in özgürlükleri kısıtlamaya yönelik bu tür bir yasa tasarında tuzu olması mümkün değildir. Bunu bizim gibi siyasetin de çok iyi bildiğinden kuşkumuz yoktur. O nedenle “neden Basın-Sen’den görüş alınmadı” sorusunun karşılığı net olarak budur.

Birçok sivil toplum örgütünün görüş belirttiği bu yasanın bugün meclisten geçmesi ve yasallaşması için kalkacak elleri tarih asla unutmayacaktır. Bu toplumun özgürlüğüne ve iradesine darbe vuran kişiler olarak anılacaklar ve asla affedilmeyeceklerdir.

“Türkiye’de ne varsa Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde o olacak” mantalitesinin hayat bulacağı, baskı ve tehditlerin artacağı, insan hak ve özgürlüklerinin kısıtlanacağı bu konuda görüş belirten örgütlerimizin de ne umduklarını ve ne bulduklarını toplumumuzla paylaşmaya davet ediyoruz. Biz sendika olarak bu yasayı reddediyoruz ve bu yasa için olumlu oy kullanacak olan tüm elleri toplumsal özgürlüğümüzün boğazına sarılan eller olarak kabul ediyoruz. Tarih bu günü yazacak, bizler de bu ihaneti asla unutmayacağız!

Basın Emekçileri Sendikası

Yönetim Kurulu (a)

Başkan

Ali Kişmir

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık