AktüelGazedda'nın Gündemi“Yargı ve polis gibi kurumlar aciz kaldı”

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Kuzey Kıbrıs Kampüsü’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yonca Özdemir, Falyalı suikastinin siyasi boyutlarına dikkat çekti.
Gazedda KıbrısŞubat 9, 2022
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Kuzey Kıbrıs Kampüsü’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yonca Özdemir, Falyalı suikastiyle ilgili Medyascope‘a açıklama yaparak, olayın siyasi boyutlarına dikkat çekti:

“Hakkında hem Kıbrıs’ta, hem Türkiye’de, hem de Amerika’da pek çok ciddi iddialar ve dosyalar olmasına rağmen, Falyalı’nın sadece geçtiğimiz sonbaharda bir eski çalışanını darp ettiği için çok kısa süreliğine gözaltına alındığını düşünürsek, bu konunun ciddi siyasi boyutları olduğu gerçeğinden kaçamayız.”

Falyalı cinayetinin üç ayrı sebebi – Türkiye’yi kapsayan kârlı bahis sektörünü elinde tutuyor olması, uluslararası uyuşturucu ticaretinin Doğu Akdeniz ekseninde kilit bir isim olması ve elinde önemli şahıslara ait bazı özel videolar olması ve bunları şantaj aracı olarak kullandığı iddiaları – olduğunu belirten Özdemir, tüm bu iddiaların birbirleriyle bağlantılı olduğunu söyledi:

“Ne yazık ki organize suç örgütleri ve bunları yönetenler ülkelerindeki siyasetçiler ve siyasi kurumlar üzerinde de ellerindeki kirli para yoluyla baskı kurma ve yandaşlar bulma kudretine sahip oluyorlar ve hukuk sistemini zayıflatıyorlar. Nitekim KKTC’de de Falyalı’nın iktidardaki parti olan UBP ile yakın ilişkileri olduğunu Kuzey Kıbrıs’ta bilmeyen yok. Ne yazık ki, Falyalı örneğinde KKTC’de yargı ve polis gibi kurumlarının tamamen aciz kaldığını görüyoruz. Durum böyle olunca maalesef Kuzey Kıbrıs’ta hukukun üstünlüğü yerine kirli paranın ve kirli ilişkilerin egemenliğinden bahsetmek mümkün.”

KKTC’nin uluslararası platformlarda tanınmayan bir devlet olması ve bu nedenle de yasadışı işlerin yürütebileceği bir mekan haline gelmesine vurgu yapan Özdemir, “Uluslararası hukukun ve kuralların uygulanamadığı bu küçük toprak parçası zaten Türkiye’nin yoğun etkisi altında ezilirken, aynı zamanda Türkiye kaynaklı kirli işlerin üssü haline de gelmiş bulunuyor” dedi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık