AktüelGazedda'nın GündemiSuç duyurusunun yasanın hemen ardından yapılması manidar

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası, Bilişim Suçları Yasası Kapsamında yapılan suç duyurusu hakkında basın açıklamasında bulundu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 16, 2020
Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
LGBT kitapcık

Büke Dorukan

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası, Bilişim Suçları Yasası Kapsamında yapılan suç duyurusu hakkında basın açıklamasında bulundu. 

Yapılan açıklamada KTOEÖS Yönetim Kurulu üyesi Kemal Değirmencioğlu Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası’nın sosyal medya üzerinden yürütmekte olduğu eylem paylaşımları üzerine Kamu Hizmeti Komisyonu’ndan yetkili bir şahısın polise suç duyurusunda bulunduğunu ifade etti.

Yürütülen protesto paylaşımlarında Yönetim Kurulu üyesi ve öğretmenler protestoya destek verip Kamu Hizmeti Komisyonu’nun yapması gereken ama yapmadığı öğretmenlik sınavlarına yönelik eleştirel görsel ve yorum paylaşımlarında bulundular. 

Konuya ilişkin basın açıklamasında Kemal Değirmencioğlu şunlara yer verdi;

İki gün önce (14 Temmuz Salı günü) öğleden sonra bir telefon aldım. Arayan polisti! Polis memuru sosyal medyada (Facebook’ta) KHK’yla ilgili yaptığım paylaşımdan dolayı Kamu Hizmeti Komisyonu’nda yetkili bir şahsın polisten benim ifademi almasını istediğini belirtti. Çok şaşırmıştım çünkü paylaşımlarımın hiç biri hakaret içermemekteydi.

Onlara suç işlemediğimi ve bu yüzden karakola gitmeyeceğimi belirttim, ancak benden illa ki ifade almak istiyorlarsa ertesi gün (yani dün Çarşamba) öğlen 2’de sendikada olacağımı ve burada ifade verebileceğimi söyledim.

KTOEÖS Basın açıklaması yapılacağını duyurdu akabinde şikayet geri çekildi

Dün öğle vakti sendikada yönetim kurulundaki arkadaşlarımızla ve sendika avukatımızla beklerken saat 1 buçukta yine polisten telefon geldi. Arayan polis memuru benden karakola gitmemi istedi. Ben de ona sendikada ifade vermek için dün akşam anlaştığımızı ve ifade vermek için beklediğimizi belirttim. Ayrıca suç işlemediğimi bu yüzden karakola gitmeyeceğimi, ama çok istiyorlarsa sendikada avukatımızın eşliğinde ifade verebileceğimi yineledim. Polis memuru ise “bu ‘şikayetle’ kendisinin ilgilendiğini, şimdi (yani dün öğle vakti) gelemeyeceğini, ama Cuma günü gelebileceğini ifade etti. Bu gelişmeden sonra sendika yönetimimiz basın açıklaması yapacağını duyurdu ve akabinde dün akşamüstü avukatımız Öncel Polili bana şikayetin geri çekildiğini bildirdi. 

Yapılan suç duyurusunun Bilişim Suçları Yasasının onaylanmasının hemen ardından yapılmasının manidar bir hareket olduğunun altı çizildi

“Bilişim Suçları Yasası” mecliste oy çokluğuyla onaylandı ve Cumhurbaşkanımız da bunu onayladı. Devlet kurumlarındaki yetkililerimiz bunu hemen uygulamaya koymak mı istedi diye düşünmekten kendimi alamadım. Kamu Hizmeti Komisyonu’ndaki yetkili kişinin bunu çok keyfi ve fütursuzca yaptığını düşündüm.

Devlet yetkililerine, bu yasayı onaylayan iktidar ve muhalefet partilerine, ve de Cumhurbaşkanımıza sesleniyorum. Hedefiniz “Bilişim Suçları Yasası’nı” fırsat bilerek en temel insan haklarından olan ifade özgürlüğünü engellemek, despot bir düzen yaratmak, eleştiriyi ortadan kaldırmak, halkın bireylerini sindirmek, korkutmak ve susturmak ise çok yanlış yolda olduğunuzu bilin. Bir birey olarak ve de Sendika Yönetim Kurulu üyesi olarak bunun karşısında olacağımı bilin. 

Konuya ilişkin açıklama yapan diğer bir isim KTOEÖS Genel Sekreteri Selma Eylem oldu. Selma Eylem açıklamasında “Öğretmeni Yıldıramayacak, Susturamayacaksınız” dedi. Açıklamada şunlar yer alıyor, 

Kamu Hizmeti Komisyonu 10 Mart 2020 tarihinde öğretmen atamalarıyla ilgili bir takvimleme yapmış ve eğitim bakanlığına ve sendikamıza da göndermişti. Ancak virüs salgınından dolayı bu takvimleme gerçekleştirilememiş, atamaların seçim yasağı engeline takılmadan zamanında yapılarak okulların öğretmensiz açılmaması için yeni takvimleme oluşturulmamış, komisyon tarafından çeşitli gerekçeler öne sürülerek gerekli hazırlıklar yapılmamıştır. 

Eğitim Bakanlığının sendikamızla istişare ederek nakil çalışmalarını zamanında tamamlamasına, ihtiyaçları belirlemesine, yetkileri alarak komisyona göndermesine rağmen komisyon, 10 Temmuz tarihinde yaptığı açıklamada öğretmenlik sınavlarının seçim yasaklarından önce, yani 11 Ağustos 2020’den önce yapılamayacağı, Ocak ayında yapılıp atamaların öğretim yılının ikinci döneminde gerçekleştirileceğini, alınan yetkileri geçici yetkisi olarak bakanlığa iade edeceğini açıklamıştır. 

Yapılan açıklamada geçici öğretmen alımlarının liyakatin kriter olarak alındığı bir şekilde yapılmamakta olduğu, nepotizmin en bariz uygulandığı alan olarak kendini gösterdiğine de yer verildi. Bugün öğretmenlik sınavının yapılmaması önümüzdeki günlerde yapılacak seçimle doğrudan bağlantılı olarak görünmektedir şeklinde ifade edildi.

Selma Eylemin açıklamasında yapılan suç duyurusunun Bilişim Sucları Yasası kapsamında ele alındığını ve yapılan paylaşımların suç sayıldığını ifade etti, 

Sendikamız, aylardır sınavların yapılıp atamaların gerçekleştirilmesi, salgın nedeniyle yaşanan kayıpların eksik kadrolarla daha da büyümemesi için yapılan çalışmalara destek vermekte, mücadele etmektedir. Yönetim kurulumuz, hala daha münhallerin KHK tarafından ilan edilmemesi, sınavların seçim yasaklarından önce yapılmaması nedeniyle eylemler yapma kararı almıştı. Bu çerçevede hazırlanan görseller sosyal medya üzerinden paylaşılarak söz konusu durumun protesto edilmesi ve kamuoyunun bilgisine getirilmesi hedeflenmişti. Bu görselleri paylaşan, paylaşırken de hakaret içermeyen bir cümleyle düşüncesini ifade eden yönetim kurulu üyelerimizden biri KHK genel sekreterinin şikayeti üzerine tam üç kez polis tarafından aranmış ve ifadesi alınmak istenmiştir. Paylaşılan görsel ve yorum, bilişim suçları yasası kapsamına alınarak suç sayılmıştır.

Selma Eylem açıklamasında bilişim suçları yasası kapsamında yapılan bu hareketin düşünce ve ifade özgürlüğünü ihlal eden düzenlemeler olduklarını ifade etti. Düşünce ve ifade özgürlüğünü tehdit altına almaya çalışan bu yasaya karşı her türlü mücadeleye destek vereceklerinin altını çizdi. 

Selma Eylem sözlerine şöyle son verdi, 

Bu, düşünce ve ifade özgürlüğüne aykırı değil midir? Bu yasada temel hak ve özgürlükleri ihlal edebilecek düzenlemeler olduğunu ortaya koyan hukukçularımıza neden kulak tıkanmış ve tıkanmaktadır?

Mobeselerle,  düşünce ve ifade özgürlüğümüzü tehdit altına alacak, siyasi iktidarın savunucusu polis devleti yaratacak yasalar yapılarak toplumumuz sindirilmeye, susturulmaya, baskı altına alınmaya çalışılmaktadır. Buna izin vermeyecek, özgürlükler bağlamında sakıncalar içeren bu yasaya karşı yapılacak her türlü mücadeleye destek vereceğiz. 

Yönetim kurulu üyemiz torpile karşı çıktığı için cezalandırılmak istenmiş, polise şikayet edilmiş, ancak dün akşam şikayet geri çekilmiştir.  Sendikamız, haksızlığın karşısında, adaletin yanında olmaya, mücadele vermeye devam edecektir. Yönetim kurulu üyemizin paylaşımını bugün hepimiz paylaşacağız. Tüm üyelerimize ve halkımıza da paylaşması için çağrıda bulunuyoruz. Bizden de şikayetçi olsunlar, polisi peşimize salsınlar, buradayız, yarın da burada olacağız, hepimizin gelip ifadesini alsınlar. 

Buna rağmen bizler,  seçim yasaklarından önce öğretmenlik sınavlarının yapılması,  ve böylelikle kimsenin hakkı yenmeden, partisel kimliğine bakılmaksızın adil bir şekilde öğretmen alımının yapılmasını talep etmeye, bu yönde mücadele etmeye devam edeceğiz, yıldıramayacaklar.

Bütün bu gelişmeler sonucunda KTOEÖS eylem kararı almıştır, Selma Eylem yarın yapılacak eyleme tüm atanmayı bekleyen öğretmen adayları için destek vermeye çağırıyor,

17 Temmuz Cuma günü (Yarın) sabah saat 10’da Kamu Hizmeti Komisyonu önünde eylemde olacağız, tüm atanmayı bekleyen öğretmen adaylarımıza da katılım çağrısı yapıyoruz.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..