AktüelEkolojiYangınlar uyarıyor… Yangın helikopteri ihtiyaç

Yaz aylarının gelmesi, yangınların başlaması ve yagın potansiyelinin yükselmesi akıllara yine yangın helikopteri ihtiyacını getirdi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 28, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs’ın güneyi geçtiğimiz günlerde yangın helikopteri kiralarken, Kıbrıs’ın kuzeyinde konuyla ilgili her yıl olduğu gibi yine bir adım atılmış değil. Ülkemizde sıcaklıkların artmasıyla son haftalarda peş peşe çıkan küçük çaplı yangınlar bir yandan korkuturken diğer yandan da yaz aylarında büyük yangın çıkma potansiyelinin de olduğunu göstermekte.

Uzmanlar bu yılın yangın çıkma tehlikesinin geçtiğimiz yıllara göre arttığını ifade etmekte. Orman Dairesi geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada yangınlara yangınların yüzde 99,1’inin insan eliyle (ihmal ve dikkatsizlik, kaza, meçhul, kasıt v.s) çıktığı belirtilerek, ”Ülkemizin içinde bulunduğu bu sıcak günlerde vatandaşlarımız, özellikle araç ile seyir halindeyken dışarıya sigara izmariti atılmaması ve ateş yakılması yasak olan alanlarda ateş yakılmaması konusunda çok dikkatli olmalıdırlar. Özellikle son dönemlerde yol kenarlarına atılan sigara izmaritlerinin neden olduğu yangınlar, hem ülkemizin milli serveti olan ormanlarımızı hem de çıkan yangınları söndürmek için özveriyle çalışan insanlarımızı tehlikeye atmaktadır” denildi.

Yangın helikopteri?

Fakat öte yandan ülkemizde her yıl çıkan yangınlara, sıcak ve kurak hava koşullarına ve iklim değişikliğinin etkilerine rağmen yangın helikopteri kiralanmasına dair herhangi bir adım atılış değil. Kıbrıs’ın kuzeyindeki durum ortadayken, Kıbrıs’ın güneyinde geçtiğimiz günlerde iki yangın helikopteri kiralandı.

Mayıs 2019 Kıbrıs Cumhuriyeti Rusya’dan iki adet Kamov 32 tipi yangın söndürme helikopteri kiraladı ve helikopterlerin bugünlerde Kıbrıs’ın güneyine geleceği bildirildi. Kıbrıs Cumhuriyeti yangınlara karşı 2018 yılında da 2 adet yangın söndürme helikopteri kiralamıştı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık