AktüelEkolojiYangınlar sebebiyle karbondioksit emisyonlarında rekor kırıldı

Temmuz ve ağustos ayındaki yangınlardan çıkan emisyonların yarısından fazlası ABD ve Rusya'nın Sibirya bölgesindeki yangınlardan kaynaklı olduğu kaydedildi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 22, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Avrupa Birliği‘ne (AB) bağlı Copernicus Atmosfer Gözetim Merkezi tarafından yapılan açıklamada, bu yılın temmuz ve ağustos aylarında kuzey yarımkürede meydana gelen şiddetli orman yangınlarının kaydedilen en yüksek karbondioksit emisyonuna yol açtığı belirtildi.

Karbondioksit emisyonu ölçümleri 2003 yılında başlamıştı. Yangınların insan eliyle ortaya çıkan iklim krizi sebebiyle çıktığı biliniyor.

Yarısından fazlası ABD ve Rusya’dan kaynaklı

Çalışmada, yangınların dünya çapında yol açtığı emisyon miktarının temmuz ayında 1258,8 megaton, ağustos ayında ise 1348,6 megaton olarak tahmin edildiği ifade edildi.

Yangınların alışılmadık yoğunluğu ve uzun süre devam etmesinin emisyon miktarını artırdığı da kaydedildi.

Temmuz ve ağustos ayında yangınlardan kaynaklı ortaya çıkan emisyonların yarısından fazlası Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Rusya‘nın Sibirya bölgesindeki yangınlardan kaynaklı.

Rusya’nın Yakutistan bölgesi ile Çukotka Özerk Okrugu‘nda çıkan yangınlar başta olmak üzere, tek başına 970 megaton emisyona yol açtığı kaydedildi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık