AktüelGazedda'nın GündemiYangının bilançosu korkunç

Binlerce hektarlık orman ve tarım arazisi, 347 konut yandı, 80 bin tavuk telef oldu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 6, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs’ta geçtiğimiz Cumartesi günü Limasol’da başlayan ve hava şartlarından ötürü hızla bölge köylerine de yayılarak 4 kişinin hayatını kaybetmesine mal olan yangında 3 bin 134 hektarlık alanın yandığı belirtildi.

Alithia gazetesi “Copernicus: 3 bin 134 Hektar Yanmış Alan” başlıklı haberine göre, Avrupa Birliği (AB) Uydu Haritalama Hizmeti olarak bilinen Copernicus’un (Kopernik), cumartesi günü Limasol’da 3 bin 134 hektarlık bir alan yandı.

Gazete, Avrupa Komisyonu’nun (Copernicus uydusu aracılığıyla) uydu haritalama hizmetleri tarafından yayımlanan bilgilere göre, şu ana kadar 3 bin 134 hektarlık alan tamamıyla yanarken, bölgedeki 2 bin 366 hektarlık orman alanı ile 2 bin 482 hektarlık tarım arazisi de yangından etkilendi. Bölgedeki 347 konutun da yandığı belirtildi.

“LARNAKA’NIN DAĞLIK BÖLGESİNDEKİ TÜM KÖYLER TEHLİKEDEYDİ, MEŞARA ORMANI DA TEHDİT ALTINDAYDI”

Öte yandan gazete, yukarıdaki başlıkla manşetten yayımladığı haberinde, Larnaka’nın dağlık bölgesinde geçtiğimiz hafta sonunda çıkan yangının yol açtığı yıkımın boyutunun sarsıcı olmasının yanı sıra, Orman Dairesi Müdürü Haralambos Aleksandros’un açıklamasının da bu yönde olduğunu aktardı.

Açıklamasında, yangından ötürü yalnızca Maşera ormanının değil bölgede bulunan tüm köylerin de tehlikeye girdiğini dile getiren Aleksandros, esas tehdidin yangının Maşera ormanına girmesi, akabinde de Lefkoşa ovalarında söndürülmesi olduğunu ancak itfaiye birimlerinin bu korkunç gelişmeyi önlediklerine işaret etti.

YANGINDA ZARAR GÖREN EVLERİN SAYISI

Haravgi gazetesinde yer alan haberde, yangından ötürü Larnaka’nın dağlık bölgesinde bulunan 4 köydeki 55’den fazla ev ile binanın zarar gördüğü belirtildi.

Yangının zararlarının detaylı bir şekilde kayıt altına alınmasına pazar sabahı başlandığını ve tüm gün sürdüğünü yazan gazete, bugün de Ora, Melini, Odu ve Ay. Vavatsina köylerinde meydana gelen zararların kayıt altına alınmasının da bugün tamamlanacağını belirtti.

AB’DEN DESTEK TALEP EDİLECEK

Fileleftheros ise haberinde, yangından 80 civarında evin zarar gördüğünü yazarken, İçişleri Bakanı Nikos Nuris, RİK’e yaptığı açıklamada, meydana gelen zararların giderilmesi için AB’nin ekonomik desteğinin isteneceğini söyledi.

80 BİN TAVUK TELEF OLDU

Gazete, başka bir haberinde ise, bir tavuk üretim çiftliğinin Larnaka’nın dağlık bölgesinde bulunan 4 tesisindeki 80 bin tavuğun yangın sonucunda telef olduğunu ve meydana gelen zararın 1 milyon Euro’yu geçeceğinin tahmin edildiğini kaydetti.

MISIRLI İŞÇİLERİN CENAZELERİ ÜLKELERİNE GÖNDERİLECEK

Öte yandan, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin yangın sonucunda hayatını kaybeden 4 Mısırlı işçinin ailelerine ekonomik yardımda bulunacağını yazan gazete, Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in dün Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri’yle telefonda görüştüğünü ve kendisine yaşanan can kayıplardan duyduğu derin üzüntüyü ilettiğini kaydetti.

Gazete, Dışişleri Bakanlığının, hayatını kaybeden Mısırlı 4 kişinin cenazelerinin en kısa sürede ülkelerine gönderilmesi için gerekli faaliyetlerde bulunduğu da ekledi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık