AktüelSanat“Yangın Yerinde Kabare” prömiyerini yaptı

Oyun toplumsal, siyasal ve kültürel yaşamdaki yozlaşmayı, kirlenmeyi mizahın etkileyici ve iğneleyici diliyle yansıtıyor
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 30, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Toplumsal, siyasal ve kültürel yaşamdaki yozlaşmayı, kirlenmeyi mizahın etkileyici ve iğneleyici dili ile yansıtan  “Yangın Yerinde Kabare” oyunu KTAMS Barış Salonu’nda prömiyerini yaptı. 28 Ocak 2020’de saat 20:00’de yer alan oyunun prömiyerine tiyatroseverler büyük bir ilgi gösterirken salon tamamen doldu.

Güldürürken düşündürmeyi ve uyarmayı amaç edinen ve tüm ülkenin bir yangın yerine döndüğü acı gerçeğini güldürerek, gülünçleştirerek gözler önüne seren “Yangın Yerinde Kabare” oyununda Özgür Oktay, Döndü Özata, Melek Erdil, Melihat Melis Günalp, Barış Refikoğlu, Erol Refikoğlu, Işın Cem, Umut Ersoy, Irmak Refikoğlu ve Yaşar Ersoy rol alıyor. Altı kısa bölümden oluşan ve genç oyuncular Memet Baydur ile Vural Pakel’in oyunlarından, Aziz Nesin, Marcel Berguier ve Çetin Altan’ın makale ve hikayelerinden Yaşar Ersoy’un kurgulayıp oyunlaştırdığı ve yönettiği iki perdelik oyun oldukça beğenilirken seyirciler sanatçıları uzun süre ayakta alkışladı.

 Ersoy: “Yasağa sanatın özgürlüğü, düşünce ve ifade özgürlüğü ile direniş gösterdik.”

Oyun sonrasında konuşan Yaşar Ersoy: “Sahneye koymaya çalıştığımız oyun yasaklandı. Biz de bu yasağa sanatın özgürlüğü ile, düşünce özgürlüğü ile, ifade özgürlüğü ile  bu direniş gösterdik. Sizler de bu akşam bizlerle olduğunuz için teşekkür ederiz. Sanat düşüncenin en güzel ifade şeklidir. Bunu bildik ve yıllardır bunu yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz.” dedi.

Ersoy: “Bu oyun kolektif bir emekle ve sendikalarımızın desteğiyle hayata geçti”

Konuşmasının devamında Ersoy : “Bu oyun kolektif bir emekle ve sendikalarımızın desteği ile hayata geçti. Müzikte, kareografide, dekor-ışık tasarımında, ışık uygulamada, dekor uygulamada, kostüm uygulamada, oyun fotoğrafında ve afiş tasarımda  emeği geçen tüm arkadaş ve sanatçı dostlara çok teşekkür ederim”dedi. Lojistik destek veren LTB, Heydey Müzik ve Hüseyin Yanık’a, Yücel Köseoğlu ailesine, Sedat Sefaoğlu’na, Halil Tavukçuoğlu’na, Toyşanlı Otomotiv’e, Ateş ve Söylem Matbaası’na da teşekkür eden Ersoy  katkı ve destekleri için KTAMS, KTÖS, KTOEÖS, DEV-İŞ, TES, BASIN-SEN, ÇAĞ-SEN, GÜÇ-SEN ve DAÜ-SEN’in de saygıyla alkışı hak ettiğini kaydetti.
Ersoy: “Hiçbir mekan bize açılmadı ama KTAMS bize salonunu açtı”

Hiçbir mekanın kendilerine açılmadığını dile getiren Ersoy konuşmasını Barış Salonu’nu açan ve sahne imkanı ve lojistik destek sağlayan KTAMS’a da teşekkür ederek tamamladı.

Bengihan: “Büyük bir mücadele ortaya koyarak bu oyunu özveri ile oynama cesareti gösteren sanatçı arkadaşlara çok teşekkürler”

KTAMS Başkanı Güven Bengihan düşünce ve ifade özgürlüğüne inanan ve savunan ve yasaklanmasına rağmen büyük bir mücadele ortaya koyarak bu oyunu oynama cesareti gösteren sanatçı arkadaşlara çok teşekkür ederek başladığı konuşmasını insanlara ülkedeki yozlaşan siyaseti ve ülkenin içinde bulunduğu gerçekleri hem güldürerek hem de düşündürerek tiyatro sahnesinde anlatan oyuncuları da kutlayarak sürdürdü.

Bengihan: “Sendikalarımız barış ve demokrasi kültürünün gelişmesini de sağlamayı amaçlar”
Bengihan, “Sendikaların görevi sadece üyelerinin ekonomik ve sosyal menfaatlerini savunmak değildir. Ayrıca sendikamız barış ve demokrasi kültürünün gelişmesini de sağlamayı amaçlar. Bizler Yaşar Ersoy hocamızın oyununa sahnemizi açmanın gururunu yaşıyoruz. Bu oyun ve etkinliklerin devamı da gelecektir. Bu oyunun gelirinin Kadın Sığınma Evi’ne bağışlanacak olması da çok anlamlıdır. Bu dayanışma ve işbirliği içinde olan sendikalar her türlü haksızlığa, hukuksuzluğa karşı, barış ve demokrasi mücadelesinde en önde olacağız.” dedi.

Oyun her Salı KTAMS Barış Salonu’nda sahnelenecek

Oyunun müziklerini Ersen Sururi, koreografisini Melek Erdil, dekor, ışık ve yönetmen yardımcılığını Umut Ersoy yaptı. Oyunun canlı müziğini piyanosuyla Oskay Hoca icra etti. Afiş tasarımını Senih Çavuşoğlu ve Shahryar M. Alikhani yaptı. Oyunun ışık uygulamasını Hüseyin İstek, dekor uygulamasını Savaş Çiner, kostüm uygulamasını ise Tülfer Modaevi yaptı; fotoğrafları da Harun Uçar çekti.

Her Salı saat 20:00’de sahnelenecek oyun biletleri 15 TL’ye KTAMS sekreterliğinden, daha detaylı bilgi 2271775 ve 5338659884  numaralarından elde edilebilir.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık