AktüelMüzikYaşamYağmurlu ve rüzgarlı bir günde dinleyebileceğiniz 10 blues parçası

Yağmurlu, rüzgarlı bir sonbahar günü dinleyebileceğiniz 10 blues şarkısını sizler için paylaşıyoruz. Siz tabii ki bu listeyle sınırlı kalmayın. Çayınızı veya buzsuz viskinizi hazırlayın. Listenin hazırlanmasında katkıları olan Çağdaş Öğüç ve İlke Gürdal’a teşekkürler. Başlıyoruz… Hazırlayan: Hasan Yıkıcı Peter Green – Fool No More peter green a fool no more – YouTube Enjoy the videos and music you love, upload original content, and share it all with friends, family, and the world on YouTube. Blues...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 30, 2018
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Yağmurlu, rüzgarlı bir sonbahar günü dinleyebileceğiniz 10 blues şarkısını sizler için paylaşıyoruz. Siz tabii ki bu listeyle sınırlı kalmayın. Çayınızı veya buzsuz viskinizi hazırlayın. Listenin hazırlanmasında katkıları olan Çağdaş Öğüç ve İlke Gürdal’a teşekkürler.

Başlıyoruz…

Hazırlayan: Hasan Yıkıcı

Peter Green – Fool No More

peter green a fool no more – YouTube

Enjoy the videos and music you love, upload original content, and share it all with friends, family, and the world on YouTube.

Blues Company – Silent Night

Blues Company “”Silent Night””!!

All images and music are copyrighted to their respective owners. This video is for entertainment only, non profit. It has no commercial purpose. Music and photos belong to their respective owners.

Alvin Lee – The Bluest Blues

Alvin Lee – The Bluest Blues

Alvin Lee- gtr, voc; George Harrison- slide gtr; Steve Gould- bass; Tim Hinkley- hammond organ; Alan Young- drums; Steve Grant- keys From the album ‘Keep On Rockin’ (originally ‘NINETEENNINETYFOUR’, 1993) Alvin says… one of my favourite tracks from my album ‘1994’. It has George Harrison on slide guitar and is one of the best solos he ever played.

Michael Burks-Make It Rain

Michael Burks-Make It Rain

One of my faves from the “Iron Man”

B B King & Eric Clapton – Come Rain Or Come Shine

B B King & Eric Clapton – Come Rain Or Come Shine Lyrics

LYRICS: I’m gonna love you like nobody’s loved you, Come rain or come shine. High as a mountain and deep as a river, Come rain or come shine. Well I guess when you met me That it was just one of those things, But don’t you ever bet me, ‘Cause I’m gonna be true if you let me.

Fleetwood Mac – Trying So Hard To Forget

Fleetwood Mac – Trying So Hard To Forget

Uploaded by Rakiet on 2013-09-09.

T-Bone Walker – I’m in an awful mood

T-Bone Walker – I’m in an awful mood

T-Bone Walker – Funky Town

Gary Moore – As The Years Go Passing By

Gary Moore – As The Years Go Passing By

From the CD “Still Got The Blues” released in 1990

John Lee Hooker – Come On And See About Me

John Lee Hooker – Come On And See About Me

Album: That’s My Story Año: 1960

The Allman Brothers Band – Stormy Monday

The Allman Brothers Band – Stormy Monday ( At Fillmore East, 1971 )

At Fillmore East is a double live album by The Allman Brothers Band. The band’s breakthrough success, At Fillmore East was released in July 1971. It ranks Number 49 among Rolling Stone magazine’s 500 Greatest Albums of All Time. Enjoy in the southern mix of rock, blues and jazz.

Bonus

The Morning Train

The Morning Train, a song by Kaan Batural and The Great Flood on Spotify

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık