koronavirusWuhan’da 37 gün sonra ilk korona vakası

Yeni tip korona virüsünün ilk ortaya çıktığı yer olan Wuhan'da, 3 Nisan'dan beri ilk kez bir korona virüsü vakası tespit edildi. Vakanın test yapılmasından önce asemptomatik olduğu belirtilirken, kentte virüsün yeniden yayılmasından endişe ediliyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 10, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Küresel salgına yol açan yeni tip korona virüsünün ilk ortaya çıktığı yer olan Wuhan’da, 3 Nisan’dan bu yana ilk kez bir Covid-19 vakasına rastlandı. Çinli yetkililer, ülke çapında son 24 saatte tespit edilen yeni vaka sayısının ise 14 olduğunu açıkladı. Bu, Çin’in 28 Nisan’dan bu yana bildirdiği en yüksek vaka sayısı olarak kayıtlara geçti.

Şulan’da bir grup arasında yayıldı

Çin’deki yeni 14 vakanın 11’inin, kuzeydoğudaki Jilin eyaletinde bulunan Şulan kentinde görüldüğü belirtildi. Bu kişilerin, Şulan’da 7 Mayıs günü yaptırdığı test pozitif çıkan bir kadının aile üyeleri veya onlarla temas kurmuş kişiler olduğu belirtildi. Eyalette orta düzeyde tutulan risk seviyesi bu gelişmenin ardından yüksek kategorisine çıkarıldı.

Wuhan’daki pozitif vakanın ise test yapılmasından önce asemptomatik olduğu belirtildi. Bu durum, kentte virüsün yeniden yayılması endişesini de beraberinde getirdi.

Şulan’daki 11 kişi ile Wuhan’daki bir kişi dışında tespit edilen iki vakanın ise Çin’e ülke dışından gelen kişiler olduğu belirtildi.

Çin’de son 24 saatte yeni ölüm kaydedilmezken, salgının başından bu yana tespit edilen vaka sayısı 82 bin 901’e yükseldi. Toplam ölü sayısı ise 4 bin 633.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık