AktüelDünyaMedya OdasıWall Street Journal: Erdoğan, Soykırım açıklamasını iç siyaset için kullanabilir

Wall Street Journal, ABD Başkanı Joe Biden'ın Ermeni Soykırımı'nı tanımasına dair haberinde 'TC Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın bu gelişmeyi iç siyasette desteğini artırmak için kullanabileceğini' yazdı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 25, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

ABD Başkanı Joe Biden’ın Ermeni Soykırımı’nı resmen tanımasının yankıları sürerken, Wall Street Journal (WSJ) gazetesi ‘TC Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bu gelişmeyi Türkiye içinde siyasi kazanım elde etmek için kullanabileceğini’ yazdı. ABD’nin eski Suriye özel temsilcisi ve eski Ankara büyükelçisi James Jeffrey ise WSJ’ye demecinde, “Bir başkanın er ya da geç bunu yapacağını biliyorduk” dedi.

‘Batı’yla önceki krizleri de kullanmıştı’

Wall Street Journal gazetesinde Biden’ın açıklaması ‘tarihi’ diye nitelenirken, ‘Türkiye ile son yıllarda bozulan ilişkilerdeki gerilimin bu gelişmeyle muhtemelen tırmanacağı’ yorumu yapıldı. Haberin sonundaysa şu ifadeler kullanıldı:

“Yorumculara göre Erdoğan’ın, Biden’ın açıklamasını iç siyasi kazanım için kullanması, ABD’nin kararını Türkiye’ye yönelik bir hakaret olarak tanımlayıp muhafazakâr tabanına hitap etmesi muhtemel. Türkiye Cumhurbaşkanı, Batılı güçlerle geçmişteki krizleri iç desteğini güçlendirmek için kullanmıştı.”

Jeffrey: Er ya da geç olacağını biliyorduk

Jeffrey ise Biden’ın kararına ilişkin WSJ’ye yaptığı değerlendirmede, Ermeni Soykırımı’nın tanınıp tanınmamasının Amerikan hükümetinde uzun zamandır tartışma konusu olduğunu söyledi. Jeffrey, “Bunu jeopolitik nedenlerden dolayı yapmamamız gerektiğini her zaman savunan bizler, bir başkanın er ya da geç bunu yapacağını biliyorduk” diye konuştu.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık