AktüelGazedda'nın GündemiÖzel HaberVurana: “Hastalığın kaynağını kimse söyleyemez”

Kapalı Maraş’ta yoğun bir şekilde varlığını sürdüren ve yayılan, babutsalara ciddi hasarlar veren pamuk biti hastalığıyla ilgili olarak Tarım Dairesi Müdürü Kuntay Vurana, gazzeddakıbrıs’a açıklamalarda bulundu. Vurana, hastalığı yok etmeke ve yayılmasını önlemek için tedbirler aldıklarını açıkladı. Hastalığın asker tarafından geç anlaşıldığı ve bundan dolayı da hastalığın bayağı ilerlediğini ifade eden Vurana, askerin kimyasal müdahaleyi engellediği yönünde bir tavrının olmadığını da kaydetti. Zarar büyük Tarım Dairesi Müdür Kuntay Vurana, askerin hastalığın farkına vardıktan sonra Bakanlık’a...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 27, 2018
Muzakere_CDF
LGBT kitapcık

Kapalı Maraş’ta yoğun bir şekilde varlığını sürdüren ve yayılan, babutsalara ciddi hasarlar veren pamuk biti hastalığıyla ilgili olarak Tarım Dairesi Müdürü Kuntay Vurana, gazzeddakıbrıs’a açıklamalarda bulundu. Vurana, hastalığı yok etmeke ve yayılmasını önlemek için tedbirler aldıklarını açıkladı.

Hastalığın asker tarafından geç anlaşıldığı ve bundan dolayı da hastalığın bayağı ilerlediğini ifade eden Vurana, askerin kimyasal müdahaleyi engellediği yönünde bir tavrının olmadığını da kaydetti.

Zarar büyük

Tarım Dairesi Müdür Kuntay Vurana, askerin hastalığın farkına vardıktan sonra Bakanlık’a müracaatta bulunduğu bilgisini vererek, sürecin başladığını belirtti.

Kapalı Maraş’ta yerinde teşhis yapıldığını ve çok büyük bir zararın söz konusu olduğunun altını çizen Vurana, Nisan ayında Ankara’dan uzamanların da gelerek hastalıkla ilgili incelemeler yaptıklarının bilgisini verdi. Ayrıca Ankara’dan gelen uzmanlarla askere, belediye personeline ve ilgili paydaşlara yönelik bir bilgilendirme semineri de gerçekleştirdiklerini söyledi.

Kimyasal mücadele sürüyor

26-27 Haziran’da ve geçtiğimiz bayram arefesinde olmak üzere toplam iki kez kapalı Maraş’ta ilaçlama gerçekleştirdiklerini belirten Vurana, önümüzdeki süreçte de üçüncü bir ilaçlamaya ihtiyaç duyulabileceğini belirtti. Kimyasal mücadele ile hastalığın yok edilebileceğini ifade eden Vurana, “Aşırı derecede bir zarar var, Maraş’ı kurtarabilir miyiz, kurtarabiliriz. Fakat bu zaman alacak” şeklinde konuştu.

Kaynağını kimse söyleyemez

Tarım Dairesi Müdürü Kuntay Vurana, hastalığın kaynağının kimse tarafından söylenemeyeceğini de sözlerine ekleyerek, “Nereden geldi bilmiyoruz. Kaynağını kimse söyleyemez. Rum tarafı kuzeyden başladı diyor. Rum bölgesinde de başladığı iddiası var ama bunu da kanıtlayamayız” şekinde konuştu.

Başka bitkilere geçmedi ama geçmeyecek diye de bir şey yok

Hatalığın henüz başka bitkilere geçmediğini fakat bunun geçmeyeceği anlamına da gelmediğini dile getiren Vurana, Çayönü ve Serdarlı köylerinden ihbarlar aldıklarını da kaydetti.  İlaçlama için meyve zamanının geçmesini beklediklerini söyleyen Vurana, hastalığın yayıldığı köylerdeki belediye ve vatandaşlarla da iletişim içinde olduklarını, ilaçlama faaliyetlerine başlayacaklarını açıkladı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
Music will never ends..