koronavirusVudalı: Pfizer aşısı da, Sinovac aşısı da güvenlidir

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde görev yapan karantina doktoru, Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Emre Vudalı, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklama yaptı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 21, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde görev yapan karantina doktoru, Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Emre Vudalı, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklama yaptı.

Dr. Vudalı, Sinovac aşısı ve Pfizer aşısı hakkında detaylı bir açıklama yaparak, kendisinin Sinovac aşısı olduğunu ve risk grubunda yer alan annesi için ise Pfizer aşısına başvuruda bulunduğunun altını çizdi.

İki aşı hakkında konuşan Dr. Vudalı şunları söyledi:

Risk grubunda olmayan kişilere Sinovac aşısı (18-59 yaş veya bağışıklık düzeyini bozan ek hastalık olmaması) yapılması. (Sebebi: Risk grubundaki kişiler için veri yayınlanmadı)

Risk grubunda olan kişiler için Pfizer aşısının yapılması (bunun ile ilgili bilimsel veriler mevcut)

Pfizer aşısının yapılmaması için tek sebep Pfizer-BioNTech aşısının içindeki herhangi bir bileşenine (polyethylene glyco, PEG) karşı önceden şiddetli alerjik reaksiyon geliştirmesidir.

Şu andaki veriler ile bu görülme sıklığı 100,000 kişide 1’dir. Parasetamol veya penisilin alerjisi olan kişiler uygulayabilir.

Sinovac veya Pfizer aşısı herhangi bir şekilde hastalık yapamazlar. Güvenle iki aşıdan birini vurdurabilirsiniz.

Her iki aşı güvenlidir.

Risk grubundaki kişiler: 60 yaş üstü, veya hipertansiyon hastaları, kalp hastaları, tip 1 ve tip 2 diyabet, kronik böbrek hastalığı, kronik akciğer hastalığı, kanser hastaları, obez kişiler vs…

Kendime Sinovac aşısı yaptırdım, risk grubunda olan annem için Pjizer aşısı için başvuru yaptım.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık