AktüelGazedda'nın GündemiVOIS: Haileu, kktc’nin yarattığı ihmaller yüzünden yeni yıla başlayamadı

Kıbrıs’taki uluslararası öğrencilerin birliği VOIS, geçtiğimiz gün iş cinayetine kurban giden Meles Haileu ile ilgili bir basın açıklaması yayımlayarak, Haileu’nun kktc’deki uluslararası öğrencilerin refahına yönelik yaptığı hata ve ihmaller nedeniyle yeni yıla başlayamadığı belirtildi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 3, 2022
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs’taki uluslararası öğrencilerin birliği VOIS, geçtiğimiz gün iş cinayetine kurban giden Meles Haileu ile ilgili bir basın açıklaması yayımlayarak, Haileu’nun kktc’deki uluslararası öğrencilerin refahına yönelik yaptığı hata ve ihmaller nedeniyle yeni yıla başlayamadığı belirtildi.

Yapılan açıklamada, VOIS Kıbrıs’ın yaşanan olayla ilgili bazı soruları olduğu ve onlara tatminkar bir yanıt alana kadar sormaya devam edecekleri bildirilirken, şu ifadelere yer verildi:

“Meles’in çalışma izni olmadan çalıştırıldığı öğrenildi. 63/2006 sayılı “Yabancıların Çalışma İzinleri Yasası ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın resmi internet sitesine göre, yabancıların çalışma izni olmadan çalışması yasaktır ve bu iznin alınması işverenin sorumluluğundadır.

Bu yüzden merak ediyoruz:

Bu öğrenci ne kadar süre izinsiz çalıştı ve işveren bundan sorumlu tutulacak mı? Benzer koşullarda olan başka kaç öğrenci var ve genel olarak çalışma izinlerinin kullanımını daha fazla teşvik etmek için herhangi bir önlem alınacak mı? Yetkililer, yalnızca bir trajedi yaşandığında ve kamuoyunun dikkatini çektiğinde dava açmakla kalmamalı, daha fazla zarar meydana gelmeden müdahale etmelidir.

İkinci olarak, verimli bir soruşturma yapılıp yapılmayacağı ve bu soruşturmanın adil olup olmayacağı, sorumluların gerekli cezayı alıp almayacağını da merak ediyoruz. Bir işçinin yağmur altında elektrikli ekipmanın bakımını yapmasına izin veren şirket tarafından uygulanan güvenlik yönergeleri nelerdir?

VOIS, öğrencinin ailesinin, okulundan veya işyerinden hiçbir yardım almadan cenazeyi eve getirme ve cenaze masraflarını üstlenmek zorunda kaldığını öğrenmiştir. Durumun böyle olması büyük bir utançtır. Yaslı bir aile, oğullarının ölümünün duygusal acısıyla uğraşmak durumundayken, aynı zamanda çocuğunun bedenini eve geri götürmenin zihinsel ve finansal stresiyle de uğraşmak zorunda bırakılmıştır. VOIS olarak Yakın Doğu Üniversitesi ve işyerinden bu masrafın karşılanmasını ve ailenin bu yükten kurtulmasını rica ediyoruz.

Maalesef, KKTC’de uluslararası öğrencilere yönelik uzun süredir devam eden ihmal ve yetersiz denetim serisinin bir başka bölümüyle karşı karşıyayız. VOIS Cyprus, uluslararası öğrenciler için çalışma koşullarını ve diğer koşulları iyileştirmek ve geliştirmek için görevlilere çağrıda bulunmaya devam ediyor. Bu koşullarda ne zaman iyileştirmeler olacak? KKTC’de görev yapan uluslararası öğrencilerimizi de iş arkadaşlarıyla birlikte kendilerini ve işverenlerini izlemeye davet ediyoruz. Sağlık ve güvenliklerine öncelik vermelerini tavsiye ediyoruz.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık