koronavirusVirüs gelmeyecekti ama geldi. Şimdi de kabusu bitirdik! Sıradaki ne?

Daha önce Meclis'te Kıbrıs'ın kuzeyine koronavirüsün gelmeyeceğine yönelik açıklamalarda bulunan Başbakan Ersin Tatar, bu kez de koronavirüs kabusunu bitirdiğimizi duyurdu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 24, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Daha önce Meclis’te Kıbrıs’ın kuzeyine koronavirüsün gelmeyeceğine yönelik açıklamalarda bulunan Başbakan Ersin Tatar, bu kez de koronavirüs kabusunu bitirdiğimizi duyurdu.

Türkiye’de yayın yapan bazı TV kanallarında açıklama yapan Ersin Tatar, ülkede büyük bir nüfus olmadığını ve virüsle mücadelenin çok iyi geçtiğini belirterek, sıkıntıların aşılmasına dair umutlarının her geçen gün arttığını kaydetti.

Hemen her platformda işi çok iyi yönettiklerini de ifade eden Tatar, aynı ifadeleri Türkiye’deki TV kanallarında da kullanarak, bu durumun kendilerine güven verdiğini kaydetti.

Sağlık alanında herhangi bir bilimsel altyapısı olmayan, ekonomi eğitimi almış bir siyasetçi olan Tatar’ın konuşması sırasında, bahsi geçen TV kanalında, “yavru vatanda koronavirüs kabusu bitti” ifadeleri ise dikkat çekti. Yasal düzenlemeleri gözden geçirdiklerini de ifade eden Tatar, normalleşme süreci için 4 Mayıs tarihini verdi.

Tatar daha önce de koronavirüsün Kıbrıs’a gelmeyeceğini söylemişti. Tatar meclis kürsüsünden yaptığı konuşmada, “virüs vakası zaten yok… Zaten havalar yumuşadıkça ortadan kalkacak. Bu virüsün bize geldiği falan yok. Bu kadar abartı ne, kendi ayağımıza kurşun” demişti.

“Hedeften çok uzaktayız”

Öte yandan Kıbrıs Türk Tabipler Birliği ise bugün yaptığı basın açıklamasında, Sağlık Bakanlığı’nın verdiği resmi pozitif vaka sayısı üzerinden Kıbrıs’ın kuzeyinde toplumun sadece % 0.036’nın bu hastalığı geçirdiğini belirterek, bu bilgiler ışığında Kıbrıs’ın kuzeyindeki toplumun bağışıklık kazanması hedefinden çok uzakta olduğunun görüldüğü belirtildi.

Kıbrıs Türk Tabipler Birliği Koruyucu Hekimlik ve Halk Sağlığı Sorumlusu Dr. Emre Y. Vudalı açıklamasında, toplum olarak büyük bir fedakarlıkla kazanılan bu zamanın, sağlık sistemini ve pandemi hastanelerini hazır hale getirebilmek için değerlendirilmesi gerektiğini yönündeki çağrısını da yineleyerek, sağlık sisteminin hazır hale getirilmesinin ardından alınan toplumsal tedbirlerin gevşetilmesi gerektiğini belirtti.

“Virüs uzun süre daha bizimle olacak”

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus ise dün yaptığı açıklamada, koronavirüse karşı “hiçbir ülkenin tam olarak her şeyi halletmiş” olmadığını ifade ederek, salgınla mücadeleye yönelik yatırımların devam etmesi gerektiğini belirtmişti. Ghebreyesus açıklamasında, “yanılgıya kapılmayın. Daha çok uzun yolumuz var. Virüs uzun süre daha bizimle olacak” demişti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık