AktüelkoronavirusSanatKoronavirüs gecelerinde evde kalanlar için en iyi “dünyanın sonu” filmleri

Koronavirüs nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı tüm okullar, üniversiteler de dahil olmak üzere 22 Mart’a kadar kapatıldı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 13, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Koronavirüs nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı tüm okullar, üniversiteler de dahil olmak üzere 22 Mart’a kadar kapatıldı. GazeddaKıbrıs olarak, virüs paniğiyle evlerine kapanan siz değerli okuyucularımızın vakit geçirebilmesi için en çok izlenen, beğenilen post-apokaliptik ve distopik; dünyanın sonunu konu alan filmleri derledik.

Not: Film sıralaması karışık olarak yapılmıştır.

10-  28 Gün Sonra (28 Days Later)

2002 yılının etkileyici yapımlarından biriyle listemize devam ediyoruz. Cillian Murphy, Naomie Harris ve Brandan Gleeson gibi başarılı oyuncuların yer aldığı 28 Gün Sonra (28 Days Later), dönemin en iyi zombi filmleri arasında yer alıyor. Londra’da denek maymunların serbest bırakılmasıyla yayılan virüs, insanları cinayete meyilli birer ölüm makinesine dönüştürüyor. Salgın başladığında hastanede olan Jim ise 28 gün baygın yattıktan sonra hayalet bir şehir ile karşı karşıya kalıyor.

9- Yaşayan Ölülerin Gecesi (Night of the Living Dead)

1968 yapımı kült bir korku filmi olan Yaşayan Ölülerin Gecesi (Night of the Living Dead), en iyi zombi istilası konulu kıyamet filmleri listesinde zirveye ortak oluyor. Zombi istilasından kaçarak, hayatta kalabilmek için ıssız bir çiftlik evine sığınan bir grup insanın hikayesinin anlatıldığı bu etkileyici gerilim dolu yapım, kısıtlı bütçesine rağmen izleyicileri kendisine hayran bırakıyor.

8- Öldüren Sis (The Mist)

Stephen King’in eserinden ilham alınarak beyaz perdeye uyarlanan Öldüren Sis (The Mist); korku gerilim türünün en iyi örneklerinden bir tanesidir. Öldüren Sis; gizemli bir sis içerisine gizlenmiş ölümcül yaratıkların insanları teker teker avlamasını ve süpermarkete gizlenmiş bir grup insanın bu durumdan kurtulma çabalarını konu alıyor.

7- Yarının Sınırında (Edge of Tomorrow)

Tom Cruise ve Emily Blunt ikilisinin harikalar yarattığı, Doug Liman’ın ise yönetmen koltuğunda oturduğu Yarının Sınırında (Edge of Tomorrow) filmi de hayranlık uyandıran yapımlardan bir tanesidir. İnsanlığın, dünya dışından gelen yaşam formlarıyla arasındaki savaşı konu alan bu yapım da en iyi kıyamet filmlerinden bir tanesidir.

6 – Doomsday

Geçmişte İskoçya topraklarında ortaya çıkan bir virüs ile bölge karantinaya alınır ve ülkedeki insanlar da ölüme terk edilirler. Yaklaşık 30 yıl boyunca İskoçya’da kontrol altında tutulan bu ölümcül virüs, daha sonra ise İngiltere’de baş gösterir. Bilim insanlarından ve askerlerden oluşan bir ekip bu virüs hakkında detaylı bilgi alabilmek adına İskoçya’ya gönderilirler. Böylelikle de cehenneme doğru ilk adımı atmış olurlar.

5. Ölüler Ülkesi (Land of the Dead)

Simon Baker, Asia Argento, John Leguizamo ve Dennis Hooper’ın başrollerinde oynamış oldukları Ölüler Ülkesi (Land of the Dead); yaşayan ölülerin ele geçirdiği dünyada hayatta kalmaya çalışan ve şehirlerini zombilerden geri almak için çabalayan bir grup insanın hikayesi anlatılıyor.

4- Dünya Savaşı Z (World War Z)

Brad Pitt, Mireille Enos, Daniella Kertesz ve David Morse gibi başarılı oyunculardan oluşan kadrosuyla dikkat çeken Dünya Savaşı Z (World War Z), devam filmiyle de bizleri fazlasıyla heyecanlandıracak gibi görünüyor. İlk olarak Güney Kore’de ortaya çıkan bir virüs ile zombileşen bireyler ve virüsten korunmak için çabalayan insanlar arasındaki savaşı konu alan bu yapım da en iyi kıyamet filmlerinden biri olarak listemizi süslüyor.

3- Ben Efsaneyim (I Am Legend)

Will Smith’in başrollerinde, Francis Lawrence’ın ise yönetmen koltuğunda görev aldığı  2007 yapımı Ben Efsaneyim (I Am Legend), gelmiş geçmiş en iyi dünyanın sonu konulu kıyamet filmleri arasına adını yazdırıyor. İnsan yapımı bir virüsten etkilenmeyen ve dünyada hayatta kalan tek insan olduğunu düşünen Robert Neville’in yaşamına devam etmek için vermiş olduğu ve anti virüs üremek için gösterdiği zorlu çabayı konu alıyor.

2- Ölülerin Şafağı (Dawn of the Dead)

1978 yapımı Zombi filminin yeniden uyarlanmış hali olan ve 2004 yılında seyirciyle buluşan Ölülerin Şafağı (Dawn of the Dead) de en iyi zombi filmleri arasında yer alıyor. Hemşire olarak görev yapan Ana, günlük mesaisini bitirip evine dönmüştür. Eşiyle güzel bir gece geçirip uyandıklarında ise her şey tamamıyla değişecektir. Yan komşusu eşini öldürmüş, fakat yeniden bir zombi olarak dirilmiştir. Ana kaçmak için sokağa çıktığında ise mahallenin bir kaosun içerisinde olduğunu fark eder.

1 – Zombi Ekspresi (Train to Busan)

Kore yapımı bir zombi filmi olan ve 2016 yılında vizyona giren Zombi Ekspresi (Train to Busan), her sahnesiyle sizlere heyecan dolu anlar yaşatmayı hedefliyor. 2016 yılının en çok izlenen kıyamet filmleri arasında yer alarak Kore rekoru kıran Zombi Ekspresi; insanlığı zombileştiren bir virüsün yayılma anında Seul – Busan arasında sefer gerçekleştiren bir trende hayatta kalma mücadelesi veren bir grup insan anlatılıyor.

BONUS: The Walking Dead

2010 yılından bugüne devam eden The Walking Dead dizisi, efsaneleşmeyi başarmış yapımlardan bir tanesidir. Zombi istilasını konu alan bu yapım, hayatta kalmayı başaran bir grubun yaşam mücadelesini konu almaktadır.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık