AktüelKentYaşamVikiLefkoşa Projesi Başladı

VikiLefkoşa veya resmî adıyla Vikipedi-LTB Karekod Projesi Başladı LTB Başkanı Mehmet Harmancı sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklama ile VikiLefkoşa veya resmî adıyla Vikipedi-LTB Karekod Projesi’nin başladığını duyurdu. Harmancı projesi şöyle açıkladı: “Söz konusu proje Lefkoşa Türk Belediyesi desteğiyle yürütülen, Mehmet Göksu’nun Proje/içerik koordinatörü olduğu bir iş birliği projesidir. Proje kapsamında Lefkoşa’nın tarihî Surlariçi bölgesindeki çok sayıda noktaya Vikipedi’ye bağlantı veren karekodlar yerleştirmeyi planlamaktadır. Proje hedefi, ilk olarak ilgili maddelerin Türkçe ve İngilizce olarak tamamlanması,...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 17, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

VikiLefkoşa veya resmî adıyla Vikipedi-LTB Karekod Projesi Başladı

LTB Başkanı Mehmet Harmancı sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklama ile VikiLefkoşa veya resmî adıyla Vikipedi-LTB Karekod Projesi’nin başladığını duyurdu.

Harmancı projesi şöyle açıkladı: “Söz konusu proje Lefkoşa Türk Belediyesi desteğiyle yürütülen, Mehmet Göksu’nun Proje/içerik koordinatörü olduğu bir iş birliği projesidir. Proje kapsamında Lefkoşa’nın tarihî Surlariçi bölgesindeki çok sayıda noktaya Vikipedi’ye bağlantı veren karekodlar yerleştirmeyi planlamaktadır.
Proje hedefi, ilk olarak ilgili maddelerin Türkçe ve İngilizce olarak tamamlanması, ardından da diğer dillere çevrilmesi için LTB destekli çok dilli bir iş birliği projesi düzenlenmesidir.”

İşte Harmancı’nın açıklaması:

Sevgili Mehmet Göksu yazısında “QR kodları, hepimizin telefonlarıyla okutabileceği ve okutulduğunda bir internet linkini açan kodlardır. Bu kodlar, yurt dışında çok sayıda müzede sergilenen yapıtlarla ilgili daha fazla bilgi vermek için kullanılmaktadır. Açık alanlarda bu kodların kullanımı konusundaysa Rio de Janeiro, Galler’dekiMonmouth kasabası ve başarılı turizm politikasıyla dikkat çeken Cebelitarık ön plana çıkmaktadır.” diyerek Lefkoşa için önerilerde bulunmuştu.

Yeni sokak tabelaları için çalışmaya başladığımız bu dönemde Mehmet’in fikri de bu çalışmaların bir başka ayağına katkı sağladı. Kendisi ile arkadaşlarımızın yaptığı görüşmede, Lefkoşa’da ilk olarak Surlariçi bölgesinden başlayarak Karekod projesinin başlatılmasında hem fikir olduk. Öncelikle sevgili Mehmet’e bu fikri ve gönüllü katkısı, projeyi başlatması ve üstlendiği sorumluluk için sonsuz teşekkürler. Ayrıca, yakından takip ettiğim Tabella web sitesine bu fikirleri bizlerle buluşturmasına yardımcı olduğu için teşekkürler. LTB olarak proje sonunda ortaya çıkan çalışmalarda yer alan karekodları belirlenen alanlarda uygulayacağız, bunlar hem sokak/tarihi mekanlarda fiziksel olarak yer alacak, hem de LTB ve Lefkoşa’nın tüm tanıtımlar materyalleri ile dijital mecrada kullanılacaktır.

Projenin kısa özeti ise şöyle:

VikiLefkoşa veya resmî adıyla Vikipedi-LTB Karekod Projesi Lefkoşa Türk Belediyesi desteğiyle yürütülen, Mehmet Göksu’nun Proje/içerik koordinatörü olduğu bir iş birliği projesidir. Proje kapsamında Lefkoşa’nın tarihî Surlariçi bölgesindeki çok sayıda noktaya Vikipedi’ye bağlantı veren karekodlar yerleştirmeyi planlamaktadır.

Proje hedefi, ilk olarak ilgili maddelerin Türkçe ve İngilizce olarak tamamlanması, ardından da diğer dillere çevrilmesi için LTB destekli çok dilli bir iş birliği projesi düzenlenmesidir.

Ayrıntılar ve katkı koymak için: https://tr.wikipedia.org/wiki/Vikipedi:VikiLefkoşa

[email protected]

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık