AktüelBilimVİDEO HABER: NASA güneşin 10 yılını kayda aldı

NASA Güneş'in on yılını kayda alarak bir saatlik videosunu yayınladı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 25, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

NASA‘nın Güneş‘i gözlemleyen misyonu Solar Dynamics Observatory (SDO), on yıl boyunca topladığı 425 milyon Güneş görselini bir araya getirdi ve yüksek çözünürlüklü video şeklinde yayımladı.

Misyondan yapılan açıklamada on yıl boyunca her 0.75 saniyede bir Güneş’in görüntüsünün yakalandığı ve Güneş’ten toplanan verilerin toplam 20 milyon gigabyte büyüklüğünde olduğu ifade edildi.

Açıklamaya göre Atmosferik Görüntüleme Kurulu (AIA) da her 12 saniyede bir, ışığın on farklı dalga boyunda Güneş’in görüntüsünü aldı. Görüntülerin birleştirilmesiyle Güneş’in on yıllık dönüşü 61 dakikaya indirildi. Videoda her fotoğraf bir saate tekabül ediyor.

Arka planda çalan “Solar Observer” adlı müzik ise Lars Leonhard’a ait.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık