AktüelYüzleşmeVİDEO HABER: Derviş Ali Kavazoğlu’nun kendi sesinden

Bugün, birleşik bir Kıbrıs hayali olduğu için öldürülen Derviş Ali Kavazoğlu ve Kostas Mişaulis’in katledilmelerinin 57'nci yıldönümü. Kıbrıslırumların ve Kıbrıslıtürklerin dostluğunun ve ortak mücadelesinin sembolü Derviş Ali Kavazoğlu ve Kostas Mişaulis 57 yıl önce bugün, 11 Nisan 1965'te katledildi.
Gazedda KıbrısNisan 11, 2022
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Bugün, birleşik bir Kıbrıs hayali olduğu için öldürülen Derviş Ali Kavazoğlu ve Kostas Mişaulis’in katledilmelerinin 57’nci yıldönümü. Kıbrıslırumların ve Kıbrıslıtürklerin dostluğunun ve ortak mücadelesinin sembolü Derviş Ali Kavazoğlu ve Kostas Mişaulis 57 yıl önce bugün, 11 Nisan 1965’te katledildi.

TMT (Türk Mukavemet Teşkilatı) tarafından pusuya düşürülerek katledilen Derviş Ali Kavazoğlu Dali’de yaptığı bir mitingde şunları söylemişti:

“Kıbrıstürk toplumunun ezici çoğunluğu Kıbrıs’ta iki toplumun barış içerisinde yaşamasını istediğini her fırsatta göstermiştir. Kıbrıstürk toplumu yurdumuzun gerçek demokrasi kaidelerine göre ve insan haklarına dayanarak idare edilmesini istiyor. Toplumumuz memleketin idaresinde elbette söz ve müdahale hakkına sahip olmak istiyor. Bu toplumumuzun demokratik ve kaçınılmaz bir hakkıdır. Her vatandaşın yurdun idaresine iştirak etmesi, yurdun idaresinde söz ve müdahale hakkın sahip olması vatandaşlık ve demokratik ödev ve haklarındandır. Fakat bu devlet idaresinin normal çalışmasına engel olmayı devletin ve yurdun idare mekanizmasına mayın koymaya hakkınız olduğu anlamına gelemez. 

Denktaş ve kafadarları kendi siyasi ihtiraslarını tatmin etmek ve ustaları olan sömürgecilere faydalı hizmetlerde bulunmak için millete yalan söylediler ve toptan katliam gibi demagojilerle halkın temiz, milli hislerini istismar ederek 30 bin kardeşimizi yerinden, yurdundan, köyünden kaldırarak toplumumuzu bugünkü feci duruma sürüklediler.” 

AKEL Merkez Komitesi Üyesi Derviş Ali Kavazoğlu’nun Dali’de yaptığı konuşmadan…

(4 Nisan 1924-11 Nisan 1965)

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık