AktüelDünyaVicdani retçi Murat Kızılay Türkiye’ye iade edilmek isteniyor

Vicdani retçi Murat Kızılay, Hollanda’da kaldığı mülteci kampında dün sabah saatlerinde polislerce gözaltına alındı. Tek kişilik hücrede tutulduğunu belirten Kızılay Türkiye’de iade edilmek istendiğini söyledi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 23, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Türkiye’de zorunlu askerliği kabul etmeyerek vicdani ret hakkını kullanan, 2019’da Hollanda’ya iltica talebinde bulunan Murat Kızılay kaldığı mülteci kampında gözaltına alınarak Türkiye’ye iade edilmek istendiğini söyledi.

Duvar Gazetesi’nden Rojda Oğuz’un haberine göre, Uçak biletinin de alındığını, her an geri gönderilme tehlikesinin olduğunu bildiren Kızılay, “Hiçbir ordunun emri altına girmeyeceğim” dedi.

‘Bedelli askerlik yap dediler’

“Ben Hollanda’ya vicdani retçi olarak iltica talebinde bulundum. Mahkeme politik vicdani retçi oluşumu kabul etmedi” diyen Kızılay, “Bana ‘Bedelli askerlik yap’ dediler. 2019’dan bu yana da defalarca gözaltına alındım ama bu sefer uçak biletime kadar her şeyi hazırladılar. En temel hakkımı kullandım. Hiçbir ordunun emri altına girmeyeceğim. Bu çarkın içinde bir dişli olmayı, kamuflaj giymeyi, hiyerarşiden emir almayı, silah kullanmayı ve silah kullanmayı öğrenmeyi reddediyorum. İnsanlık onuru bayrakların ve orduların üzerindedir. Üstün ırk olduğunu iddia eden ve bu uğurda can alıp can vermeyi normal gören, gerici ve hastalıklı bu mekanizmanın içerisinde bulunacağıma sivil bütün haklarımdan feragat ederim daha iyi. Özgürlüğü, eşitliği ve barışı hiçe sayan milliyetçi, militarist hiçbir kurum ya da mekanizmanın içerisinde bulunmayacağım” ifadelerini kullandı.

Avukat Kurtuluş Baştimar da Murat Kızılay’ın durumuna ilişkin Birleşmiş Milletler’e başvuruda bulunacak.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık