AktüelGazedda'nın GündemiÖzel Haber“Verilen vatandaşlık hem kimliğimize hem de mesleki itibarımıza açık müdahale”

Bakanlar Kurulu kararı ile verilen vatandaşlığa Kıbrıs Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği Başkanı Seran Aysal’dan tepki geldi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 20, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Bakanlar Kurulu kararı ile verilen vatandaşlığa Kıbrıs Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği Başkanı Seran Aysal’dan tepki geldi.

Bakanlar Kurulu kararı ile geçtiğimiz hafta verilen vatandaşlıklar arasında, “Külliye Mimarı” olan bir şahsın vatandaş olması KTMMOB’den büyük tepki gördü.

KTMMOB Başkanı Seran Aysal, verilen bu vatandaşlığın hem kimliğimize hem de mesleki itibara hükümet eliyle açıkça müdahale edildiğini ifade etti.

Yaşanan salgın sürecinde, toplumun birçok ihtiyacının göz ardı edildiğini bu süreçte ‘gereksiz’ olarak ifade edilen ‘Külliye’ Projesinin hayata geçirilmesi için ‘Külliye Mimarı’’nın vatandaş edildiğini ifade eden Aysal, bunun kabul edilemez olduğunu kaydetti.

“Saner Hükümeti’nin önceliği olduğunu görmek Külliye hayranlığından başka bir şey değildir”

KTMMOB Başkanı Seran Aysal, dünyanın olağanüstü bir gayretle pandemi koşullarında mücadele ettiğini, devlet yönetimlerinin de bu süreçte önceliği halklarının hak ve menfaatlerini korumak, kayıtsız şartsız her bir bireyin yanında hissettirmek olduğunu belirtti.

Gelinen salgın sürecinde,  ekonomik daralma ile birlikte işsizlik, sağlık gibi konularda çözüm üretilmesi beklenirken toplumun ihtiyaçlarını karşılamayacak kararlar üretildiğine dikkati çeken Aysal, “İçinden geçmekte olduğumuz salgın süreci ve buna bağlı olarak ekonomik daralma, işsizlik, sağlık gibi konularda çözüm üretilmesi beklenirken; toplumsal ihtiyaçlarımızı karşılamayacak, toplumun her kesiminin gereksiz olduğunu söylediği Külliye Projesi’nin Ersan Saner Hükümeti’nin önceliği olduğunu görmek Külliye hayranlığından başka bir şey değildir” ifadelerini kullandı.  

Aysal: “Vatandaş söyleminin dedikodudan ibaret olmasını umuyorduk”

“Külliye Mimarı’ olan şahsın vatandaş yapılacağı söylemlerinin dedikodudan ibaret olmasını umduklarını ancak 14 Eylül Salı günü Bakanlar Kurulu kararı uyarınca ilgili şahsın KKTC vatandaşı  yapıldığını öğrendiklerini ifade eden KTMMOB Başkanı Aysal, “Külliye Mimarı olan şahsın vatandaş yapılacağı söylemlerinin bugüne kadar sadece bir dedikodudan ibaret olmasını umuyorduk; fakat Bakanlar Kurulu’nun 14 Eylül Salı günü mesnetsiz istisnalar belirterek almış olduğu karar ile bahse konu şahsın KKTC vatandaşı yapıldığını öğrendik. Bu karar ardı arkası kesilmeyen özellikle istisnai vatandaşlıklardaki tehlikenin ve hedeflenenin açığa çıkmasıdır.  Anayasal sorumlulukları yasaları uygulamak ve uygulanmasını sağlamak olanların Külliye Projesi gibi gereksiz bir projeyi deyim yerindeyse yasal zemindeymiş gibi kılıfına uydurma çabası olduğunu üzülerek takip etmekteyiz.”

“Mesleki itibar açısından camiamız özelinde unutulmayacak ve unutturmayacağımız bir hayal kırıklığıdır”

Yapılan vatandaşlıkla ülke kimliğinin ve insanın yok sayılması yanında Mimar/Mühendislikle birlikte tüm meslek sektörlerinin yok edilme çabası içinde olan bir hükümet olduğunu dile getiren Aysal,” Böylesi zor bir dönemde çözüm bekleyen önceliklerimiz yerine gündemde bile olmaması gereken Külliye Projesi’nin ivedi şekilde uygulanması için verilen bu vatandaşlık hem kimliğimize hem de mesleki itibarımıza hükümet eliyle yapılan açık bir müdahaledir” şeklinde konuştu.

Salgın sürecinin henüz bitmediğini, bu süreçte çözüm bekleyen öncelikler olduğunu dile getiren Aysal, “Önceliklerimiz yerine gündemde bile olmaması gerek Külliye Projesi’nin ivedi şekilde uygulanması kabul edilemez “dedi. 

Aysal şöyle devam etti:

“ Kendisi de mimar ve üyemiz olan Başbakan Ersan Saner’in, bu toprakları en iyi bilen, yaşayan ve var eden ülke mimarlarımızın, mühendislerimizin, kamu ve özeldeki teknik insan kaynağımızın, akademisyenlerimizin külliye ve yaşanan süreç ile ilgili duruşları net olsa da görüşlerini alma ihtiyacı bile hissetmemesi hem düşündürücü hem de yasa gereği üye olarak onun da korumakla sorumlu olduğu mesleki itibar açısından camiamız özelinde unutulmayacak ve unutturmayacağımız bir hayal kırıklığıdır.”

Aysal ‘Mücadele’ mesajı verdi…

Bakanlar Kurulu’nun 14 Eylül 2021 tarihli vatandaşlık kararı ile sadece KTMMOB ’ye üye olan meslek odaları değil, meslek disiplinleri KKTC topraklarına değer  katan tüm meslekleri sektör ve emek veren herkesi yok etme yolunda bir karar alındığını kaydeden Aysal, “Her geçen gün birileri tarafından dikte edilerek veya keyfi aldıkları kararlarla ülke insanının varlığını ve itibarını hiçe sayan Ersan Saner Hükümeti’nin hem bu kararını uygulanmasına hem de bu topraklarda yaşayan insanların bugününü ve geleceğini olumsuz yönde etkileyecek adımlarına asla izin vermeyeceğimizi, tüm platformlarda gereken mücadelenin yükseltilerek verileceğinin altını çizeriz.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık