AktüelEkolojiVenedik’te son 53 yılın en yüksek gelgiti

İtalya’nın kanallarıyla ünlü Venedik kenti, son 53 yılın en büyük gelgit zirvelerinden birini gördü. Kentte su seviyesi 187 santimetreye kadar yükseldi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 13, 2019
Djumba Hotel & Cafe

Venedik’te ‘acqua alta’ olarak bilinen gelgit olayı son 53 yılın zirvesini gördü. Su seviyesi 187 santimetreye kadar çıkarken, şehrin tarihi meydanları sular altında kaldı ve kent genelinde alarm durumuna geçildi.

‘Acqua alta’ terimi, Venedik’in sınırları içinde yer aldığı Veneto bölgesinde Kuzey Adriyatik Denizi’nde periyodik olarak gerçekleşen olağanüstü gelgit zirveleri için kullanılıyor.

Belediye Başkanı Luigi Brugnaro, “Şu anda alışılmadık bir biçimde yüksek bir gelgit durumuyla karşı karşıyayız. Herkes acil durumla mücadele etmek için seferber oldu” dedi.Video Player

San Marco’yu bile vurdu: 1200 yılda 6 kez görüldü

Su yüzeyinden bir metreden fazla yükseklikte bulunan Venedik’in simgelerinden San Marco Meydanı ile buradaki San Marco Bazilikası da nadir görülen bu selden nasibini aldı. Meydan ve bazilika, 1200 yıl içinde sadece altıncı kez sular altında kaldı.

Çocuk yuvaları önlem olarak kapatılırken; kent genelindeki dükkânlar, kafeler ve oteller selden zarar gördü. Turistler güvenli platformlara alındı ayrıca ambulans görevi görmesi için lastik botlar devreye sokuldu.

İtalyan medyası, 78 yaşındaki bir adamın evini su basması sonucu elektrik akımına kapılarak yaşamını yitirdiğini aktardı.

Belediye Başkanı: Onarılamaz bir yara bırakacak

Yaşananları iklim krizine bağlayan Luigi Brugnaro, “Durum çok dramatik. Hükümetten bize yardım etmesini istedik. Fatura ağır olabilir. Bu, iklim değişikliğinin bir sonucu. 187 santimetrelik gelgit onarılmaz bir yara bırakacak” ifadelerini kullandı.

Brugnaro, ‘afet durumu’ ilan edebileceklerini de belirtti.

Son rekor 1966’daydı

Venedik’te rekor olarak kaydedilen en yüksek gelgit 1966 yılındaydı ve su yüksekliği 194 santimetreye ulaşmıştı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda ne şirketlerin reklamlarıyla ne de siyasi partilerin katkılarıyla yaşıyor. Gönüllülerin emeği ve okuyucuların katkılarıyla üretmeye devam ediyoruz. Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Gazedda’nın daha da güçlenerek yoluna devam etmesi okuyucularının onu sahiplenmesinden geçmektedir. Kolektif yayıncılık ilkesiyle yayınlarını sürdüren Gazedda, yine aynı kolektif anlayış ile ihtiyaçlarını karşılamak, dayanışma kültürünü geliştirmek istemektedir. Gazedda’nın kazanç uğruna ne diğer tüm gazetelerin sahip olduğu şekliyle reklam piyasasına girmesi, ne de kendisine bir güç odağı bulup yamanması düşünülebilir. Kısacası bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gelin Gazedda için, Gazedda’nın okuyucularının dayanışma katkılarıyla bir fon oluşturalım. Tamamen müşterek, katılımcı ve demokratik bir şekilde Gazedda’ya, barış gazeteciliğine, kolektif yayıncılığa sahip çıkalım. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©