AktüelGazeddablogVe cinayet itirafları… – Timur Soykan

BirGün yazarı Timur Soykan, Sedat Peker’in cinayet itiraflarını konu alan bir köşe yazısı yayımladı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 24, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

BirGün yazarı Timur Soykan, Sedat Peker’in cinayet itiraflarını konu alan bir köşe yazısı yayımladı. Soykan yazısında, “suç örgütü lideri Peker, Gazeteci Kutlu Adalı cinayeti için Mehmet Ağar ve Korkut Eken’in kendisinden tetikçi istediğini söyleyerek bir perdeyi araladı. Bugün AKP’nin içinde yaşayan Susurluk Çetesi’nin deşifresinde başka bir aşamaya geçildi. Türkiye ya bu karanlığın üzerine gidecek ya da bataklığa mahkûm olacak” dedi.

Soykan’ın yazısı şöyle:

Videoda Kutlu Adalı’yla ilgili itirafları, Türkiye için tarihi önemdedir. Açık açık eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar ve MİT’çi Korkut Eken’in cinayetler için kendisinden tetikçi istediğini ve bunları temin ettiğini söyledi. Korkut Eken’in, Kutlu Adalı’yı öldürmesi için iki tane profesyonel tetikçiyi istediğini anlatıp öz kardeşi Atilla Peker’i yolladığını anlattı.

Milyonlarca kişi ekran başında 25 yıldır faili meçhul bırakılmış bir gazeteci cinayetinin itiraflarını izledi. Gönderdiği tetikçi kardeşinin denk gelmediği için cinayeti işleyemediğini anlattı ve daha sonra Korkut Eken’in kendisine “Biz o işi hallettik” dediğini söyledi. Kutlu Adalı’nın eşi İlkay Adalı’nın adalet arayışını uzaktan hep izlediğini söylediği anlar gerçekten kan dondurucuydu.

Kutlu Adalı, 15 Mart 1996 gecesi Kıbrıs’ta St. Barnabas Manastırı’nda paha biçilmez eserlerin çalındığı soygunu yazdığı için katledilmişti. Kar maskeli soyguncuların KKTC Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı’na ait araçları kullandığını ortaya çıkarmıştı. Cinayetten önce Susurluk Kazası’nda ölen Abdullah Çatlı’nın Kıbrıs’a geldiği de ortaya çıkmıştı. Onlarca yıl sonra ise manastırdan çalınan el yazması İncil, Türkiye’ye giriş yapan bir kişinin üzerinde ele geçirildi.

Kutlu Adalı’nın Susurluk Çetesi tarafından katledildiğine dair ipuçları yıllardır vardı ama bu itirafla nihaye halen faaliyetlerini sürdüğü anlaşılan karanlık örgütün deşifresinde başka bir aşamaya geçildi.

Sedat Peker ayrıca Kutlu Adalı cinayetini anlattıktan sonra böyle çok insanın öldürüldüğünü söyledi. Hatta kendisine sürekli iş adamlarının isimlerinin verildiği ağzından çıktı. Sedat Peker’in henüz 20’li yaşlardayken Susurluk Çetesi’ne girmesinin sırrı Sakarya-Bolu-Hendek üçgenindeki cinayetler olarak yorumlanıyordu. Behçet Cantürk, Savaş Buldan, Fevzi Arslan gibi çok sayıda ismin karanlıkta bırakılan cinayetleri konusunda Sedat Peker’in belli ki çok bilgisi var. Bu konuda hükümetin nasıl ikna edildiğini ve Milli Güvenlik Kurulu’nda karar alındığını ifade etti. Bu cinayetler konusundaki itirafları çok önemli olacaktır.

Yazının tamamını okumak için tıklayınız >>>

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık