AktüelKitapKültürSanat“VazgeçME” temalı kitap fuarı Pazartesi başlıyor

Işık Kitabevi’nin bu yıl 32’ncisini düzenleyeceği kitap fuarı pazartesi başlıyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 21, 2019
Djumba Hotel & Cafe

Teması “VazgeçME” olan fuar, her zamanki gibi panellere, söyleşilere, şiir dinletilerine de ev sahipliği yapacak. Gençlik Merkezi’nin ev sahipliği yapacağı fuar 6 Eylül’e kadar devam edecek.

Fuarın açılışı 26 Ağustos Pazartesi akşamı müzik dinletisi ve kokteyl ile yapılacak. 6 Eylül’deki kapanışta ise iki toplumlu şiir dinletisi olacak.  Fuarın açılış gecesinde Alpay Durduran’a Onur Ödülü, Tuncer Bağışkan ve Feriha Altıok’a Sanat – Edebiyat Hizmet Ödülü verilecek. Bağışkan ve Altıok okuyucuları için kitaplarını da imzalayacak.

Fuar, her gün 09.00 -13.00 ve 17.00-24.00 saatleri arasında açık olacak. Tüm kitaplar fuar süresince yüzde 10 indirimli satılacak. 7 panel, 3 söyleşinin olduğu etkinlikte gençlere de söz hakkı verilecek. Etkinliklerin tümü saat 20.30’da başlayacak. 

Işık Kitabevi 32’nci kitap fuarının etkinlik programı bugün düzenlenen basın toplantısıyla kamuoyuyla paylaşıldı. Kızılbaş Kilisesi’ndeki Gençlik Merkezi’nde bu sabah düzenlenen basın toplantısında Işık Kitabevi adına Nahide Merlen’in yanı sıra Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği adına Simge Çerkezoğlu ve Kıbrıs Sanatçı ve Yazarlar Birliği adına Fatoş Avcısoyu Ruso konuşma yapıp, fuar hakkında bilgi verdi.

Merlen’den dayanışma ve birlikte üretme vurgusu

Işık Kitabevi adına konuşan Nahide Merlen, etkinlik programının yoğun bir çabayla, birçok kişinin katılımı ve katkısıyla hazırlandığını söyledi. 

Dünyada, Kıbrıs’ta ve bölgede barışa, demokrasiye, ekonomik-sosyal adalete, doğa ve çevreye saygılı bir yaşama her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Merlen, “Bu gücü ancak ekonomide sanat ve edebiyatta, sosyal yaşamda, dayanışma ve birlikte üretmekten elde edebiliriz” dedi.

Merlen, söyleşi ve panelleri de bu çerçevede oluşturduklarını belirterek herkesi fuara davet etti. 

Kıbrıs Sanatçı ve yazarlar Birliği’nin 2 etkinliği olacak

Fatoş Avcısoyu Ruso, Kıbrıs Sanatçı ve Yazarlar Birliği’nin 2 etkinlikle fuara katkıda bulunacağını belirtti.

Üretmekten vazgeçilmemesi gerektiğini kaydeden Ruso, “Üretmeyi bırakmak kendi benliğimizden, düşünmekten, ülkemizden, denizimizden, ağacımızdan, geleceğimizden ve nihayetinde dünyadan vazgeçmektir. Bu bilinçle yaşamak zorundayız” dedi.

Kıbrıs Sanatçı ve Yazarlar Birliği’nin bir etkinliğinde öykü geleneğinin ele alınacağını ifade eden Ruso, fuarın geleneği haline gelen iki toplumlu şiir dinletisinin de kendileri için çok önemli olduğunu söyledi.
 Ruso, “Barıştan da vazgeçmediğimizi vurgulayacağız” şeklinde konuştu.

Gazetecilik de konuşulacak

Simge Çerkezoğlu, Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği olarak fuarda yer almaktan mutlu olduklarını söyledi.
Çerkezoğlu, “Biz de VazgeçME teması bağlamında mesleğimize sahip çıkmayı ve mesleğin özü olan hakikati aramayı sorgulayacağız” dedi. 

Çerkezoğlu, kitapları, araştırmaları, belgeselleri de olan Türkiye’nin önemli gazetecilerinden Ümit Kıvanç’ın 5 Eylül’deki etkinliğin konuğu olacağını söyledi ve meslektaşlarını panele davet etti.

Programda neler var?

Işık Kitabevi 32. Kitap fuarı programı şöyle:

26 Ağustos Pazartesi saat 20.30 – Açılış ve Kokteyl. Müzik, Nejla Egemen, Baran Mutluyakalı, Fikrican Kayıkçı, Arda Gündüz. 

Alpay Durduran’a Onur Ödülü, Tuncer Bağışkan, Feriha Altıok’a Sanat – Edebiyat Hizmet Ödülü verilecek. Bağışkan ve Altıok okuyucuları için kitaplarını da imzalayacak.

Kayıp kentler ve hayalet şehirler paneli

27 Ağustos Salı saat 20.30. “Kayıp Kentler ve Hayalet Şehirler” paneli. Moderatör Serkan Tansel. Konuşmacılar Mete Hatay, Merter Refikoğlu ve Gizem Caner.

28 Ağustos Çarşamba saat 20.30 (Türkiye’den Konuk Yazar) Mario Levi ile söyleşi. Moderatör Bulut Unvan.

Ekonomi ve Kıbrıs konusu da konuşulacak

29 Ağustos Perşembe saat 20.30. “Planlı ya da Protokollü Ekonomi” paneli. Moderatör Yenal Süreç. Konuşmacılar Serdar Denktaş, Fehiman Eminer, Ferdi Sabit Soyer.

30 Ağustos Cuma saat 20.30. “Coğrafya Kader Midir? “Bölgeselleşen Kıbrıs” paneli. Moderatör Nur Köprülü, konuşmacılar Sait Akşit, Kutay Bektaşoğlu, Andonis Hacigiriyakos.

31 Ağustos Cumartesi saat 20.30. “Üretmekten VazgeçME” paneli. Moderatör Kani Kanol, konuşmacılar Hürrem Tulga, Mertkan Hamit, Ahmet Uzun. 

“Yoksulluk, savaş ve göç” paneli

1 Eylül Pazar saat 20.30  “Yoksulluk, Savaş ve Göç” paneli. Moderatör Ali Dayıoğlu, konuşmacılar Tözer Karafistan, Mine Yücel ve Faika Paşa.

Kıbrıs’ta Türkçe hikâyenin seyrini konuşacaklar

2 Eylül Pazartesi saat 20.30. “Kıbrıs’ta Türkçe Hikâyenin Seyri” paneli. Düzenleyen Kıbrıs Sanatçı ve Yazarlar Birliği. Moderatör Fatoş Avcısoyu Ruso . Konuşmacılar Salamis Ayşegül Şentuğ, Tutku Tuğyan, Ahmet Yıkık.

Gençlere de söz verilecek… Ele alınacak konulardan bir diğeri de demokrasi, sandık ve ötesi

3 Eylül Salı saat 20.30. “Gençlik Formu: Umut Etmekten Vazgeçme”. Söyleşi. Moderatör Senalp Canlıbel. Düzenleyen Tabella.org      

4 Eylül Çarşamba saat 20.30. “Demokrasi: Sandık ve Ötesi” paneli. Moderatör Öntaç Düzgün, konuşmacılar Asım Akansoy, Yonca Özdemir, Bülent Evre.

5 Eylül Perşembe saat 20.30 (Türkiye’den konuk gazeteci) Ümit Kıvanç “O Meslek Bunalımda; Hakikat Arayışına Devam” ile söyleşi. Moderatör Sinan Dirlik. Düzenleyen: Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği.

Kapanışta iki toplumlu şiir dinletisi olacak

6 Eylül Cuma saat 20.30.  Şiir Gecesi. “Düşünce Özgürlüğü için “İki Toplumlu Şiir Gecesi”. Düzenleyen Kıbrıs Sanatçı ve Yazarlar Birliği.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda ne şirketlerin reklamlarıyla ne de siyasi partilerin katkılarıyla yaşıyor. Gönüllülerin emeği ve okuyucuların katkılarıyla üretmeye devam ediyoruz. Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Gazedda’nın daha da güçlenerek yoluna devam etmesi okuyucularının onu sahiplenmesinden geçmektedir. Kolektif yayıncılık ilkesiyle yayınlarını sürdüren Gazedda, yine aynı kolektif anlayış ile ihtiyaçlarını karşılamak, dayanışma kültürünü geliştirmek istemektedir. Gazedda’nın kazanç uğruna ne diğer tüm gazetelerin sahip olduğu şekliyle reklam piyasasına girmesi, ne de kendisine bir güç odağı bulup yamanması düşünülebilir. Kısacası bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gelin Gazedda için, Gazedda’nın okuyucularının dayanışma katkılarıyla bir fon oluşturalım. Tamamen müşterek, katılımcı ve demokratik bir şekilde Gazedda’ya, barış gazeteciliğine, kolektif yayıncılığa sahip çıkalım. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©