PolitikaVatikan Kıbrıs Sorununa Çözüm Bulunmasını Destekliyor

Kıbrıs`ta resmi temaslarda bulunmakta olan Vatikan Dış İlişkiler Sekreteri Başpiskopos Paul Richard Gallagher, Vatikan`ın Kıbrıs sorununa çözüm bulunması amacıyla yapılan çalışmaları desteklediğini söyledi. Gallagher, bugün Lefkoşa’nın güneyinde, Dışişleri Bakanı Ioannis Kasoulides ile bir araya gelerek “evrensel önem” taşıyan bir dizi konular ve iki tarafın yürüttüğü politikaları ele aldı. Görüşmenin ardından açıklamada bulunan Gallagher, adada yaptığı ziyaretin Kıbrıs ve Vatikan arasında sağlanan mükemmel ilişkilerini ispat ettiğini belirtti. “Barış, güvenlik sağlanmak amacıyla yapılan çalışmalar ve Kıbrıs sorununa bir...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 2, 2016
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Kıbrıs`ta resmi temaslarda bulunmakta olan Vatikan Dış İlişkiler Sekreteri Başpiskopos Paul Richard Gallagher, Vatikan`ın Kıbrıs sorununa çözüm bulunması amacıyla yapılan çalışmaları desteklediğini söyledi.

Gallagher, bugün Lefkoşa’nın güneyinde, Dışişleri Bakanı Ioannis Kasoulides ile bir araya gelerek “evrensel önem” taşıyan bir dizi konular ve iki tarafın yürüttüğü politikaları ele aldı.

Görüşmenin ardından açıklamada bulunan Gallagher, adada yaptığı ziyaretin Kıbrıs ve Vatikan arasında sağlanan mükemmel ilişkilerini ispat ettiğini belirtti.

“Barış, güvenlik sağlanmak amacıyla yapılan çalışmalar ve Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması için harcanan çabaları destekliyoruz” diyen konuk yetkili, Papa Francis`in “karşılaşma kültürünü” daima desteklediğini ve insanların karşı karşıya geldikleri sorunlara çözüm bulmaları için birlikte çalışmalarını teşvik ettiğini vurguladı.

Dışişleri Bakan Kasoulides ise, Gallagher ile yaptığı görüşme sırasında insan hakları ve azınlıkların hakları, özellikle Orta Doğu`daki Hiristyan azınlıkların haklarının korunmasıyla ilgili askıda bulunan konuların ele alındığını söyledi.

Küresel dini kültürün korunmasının önemine de işaret eden Kasoulides, Kıbrıs`ın küresel mirasa büyük önem verdiğini söyledi.

Cenevre`de İnsan Hakları Koneyi tarafından oybirliğiyle konu üzerinde bir karar onaylandığını ifade eden Kasoulides, Vatikan yetkilisini Lefkoşa`nın kasım sonunda üstleneceği Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi başkanlığıyla ilgili öncelikleri hakkında bilgilendirdiğini belirtti.

İkili görüşme sırasında göç krizi ve mültecilerin insan haklarına saygı gösterilmesinin önemine işaret edildi.

“Gerçek Hristiyanlar olarak, bu konuları ele aldığımızda merhametli ve insancıl bir şekilde ele almamız gerekiyor” diye belirten Kasoulides, Kıbrıs`ın yabancı düşmanlığı veya hoşgörüsüzlük göstermeyen bir ülke olduğunu vurguladı.

İkili görüşmede ayrıca, Lübnan, Suriye, Irak ve Musul`daki Hristiyanların akıbeti ile ilgili konular ele alındı.

kha

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık