AktüelPolitika“Vatandaşlıklardan korkmayın hepsi bizim öz kardeşlerimiz”

Yeniden Doğuş Partisi Milletvekili Bertan Zaroğlu, dün Meclis'te yaptığı konuşmasında, siyaset yapılacaksa siyasi partilere üye olunması gerektiğini kaydetti.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 31, 2019
Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
LGBT kitapcık

Yeniden Doğuş Partisi Milletvekili Bertan Zaroğlu, dün Meclis’te yaptığı konuşmasında, siyaset yapılacaksa siyasi partilere üye olunması gerektiğini kaydetti.

Zaroğlu, devleti korumak amacıyla  “Rum seviciliği” ve “devletin altını oyacak faaliyetler” yapan yerlerin kapatılması, yasaklanması, kamu görevindeyseler hemen ilişkilerinin kesilmesini sağlayacak yasaların yapılması gerektiğini kaydetti.

Siyaset yapacakların siyasi partilere üye olmasının sağlanması gerektiğini, onun dışında siyaset yapanlara yasak konması gerektiğini savunan Zaroğlu,  milliyetçiliğin yeniden tesis edilmesi, milli geçmişin gelecek nesillere aktarılması için eğitime gereken önemin verilmesi gerektiğini ifade etti. Zaroğlu, bu konularda gerekli yasaların çıkarılması gereğine ve devletin korunmasının önemine vurgu yaptı.

Kıb-Tek özelleştirilmeli

Türkiye Cumhuriyeti ile KKTC arasındaki gümrük vergilerinin sıfırlanmasının ülkeye ucuzluk getireceğini, üretimin gelişeceğini, üretilenlerin Türkiye, Avrupa, Rusya ile Ortadoğu’ya daha rahat ihraç edilebileceğini ifade eden Zaroğlu, Kıb-Tek’in de özelleştirilmesi gerektiğini kaydetti.

BRT ve TAK milli noktaya çekilsin

Kamuyu küçültmek ve 28 belediyeyi 9-10 rakamına düşürmek gerektiğini söyleyen Zaroğlu, kamuyu rotasyona çevirmeye, ek mesaiyi sıfırlamaya, eğitimde tam güne geçmeye ihtiyaç olduğunu kaydetti. Zaroğlu, BRT ve TAK’ı yeniden milli noktaya oturtmak gerektiğini söyledi.

“Vatandaşlıklardan korkmayın hepsi bizim öz kardeşlerimiz”

Yargının yeniden yapılanması, Cumhuriyet Savcılığı kurulması, KKTC’nin tanınması, milli havayolunun yeniden kurulması, Kıbrıs konusunda iki devletli çözüm konusunda çalışılması, işçi ihtiyaçlarının uzak doğudan değil, Türkiye’den kardeşleriyle giderilmesi gerektiği önerilerini sıralayan Zaroğlu, vatandaşlık konusuna da değindi ve vatandaşlıkla ilgili yapılan değişikliklerin sıkıntılar yaratacağını savundu.

Zaroğlu, hakkı olanlara bile vatandaşlıkların verilmediğini, bu ülkede doğan büyüyen insanlara vatandaşlık verilmediğini, haklı talepler karşısında vatandaşlıkların önünün açılması gerektiğini kaydetti.

“Vatandaşlıklardan korkmayın hepsi bizim öz kardeşlerimiz” diyen Zaroğlu, batık bankalar konusuna da değindi ve bu konunun “kara delik” olduğunu söyledi. Sanal bahis sorunlarına da işaret eden Zaroğlu, ülke ekonomisinin bundan büyük zarar gördüğünü belirtti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..