AktüelGazedda'nın GündemiVatandaş Ercan’dan yana

Atanmış Başbakan Ersan Saner’i Ercan Havaalanı’nın isminin değiştirilmeyeceğini açıklamak durumunda bırakan kamuoyu tepkisi, araştırma sonuçlarına da yansıdı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 19, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Atanmış Başbakan Ersan Saner’i Ercan Havaalanı’nın isminin değiştirilmeyeceğini açıklamak durumunda bırakan kamuoyu tepkisi, araştırma sonuçlarına da yansıdı.

Halkın güncel konulara ilişkin düşüncelerini belirlemek üzere gerçekleştirilen en yeni araştırma, vatandaşların Ercan Havaalanının isminin Dr. Fazıl Küçük Havaalanı olarak değiştirilmesi fikrine karşı olduğunu ortaya koydu.

Metron Araştırma Şirketi tarafından telefonla ve CAPI yöntemi kullanılarak gerçekleştirilen 650 kişilik ankette isim değişikliğine destek verenlerin oranı yüzde 20’de kalırken; ismin aynı kalmasını isteyenlerin oranı yüzde 56’ya ulaştı.

“Ercan Havaalanının isminin Dr. Fazıl Küçük Havaalanı olarak değiştirilmesi düşüncesine ilişkin görüşünüz nedir?” sorusu yöneltilen katılımcıların yüzde 36.5’i “kesinlikle karşıyım”, yüzde 19.3’ü “karşıyım” dedi.

Aynı soruda “kesinlikle destekliyorum” diyenlerin oranı yüzde 5.5’te kalırken, “destekliyorum” diyenlerin oranı yüzde 14,6 oldu.

Konu hakkında fikri olmadığını belirtenlerin oranı ise yüzde 24.2 olarak belirlendi.

Ercan Havaalanının ismine ilişkin tartışmalar Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın Ercan’ın isminin Dr. Fazıl Küçük Havaalanı olarak değiştirileceği yönündeki açıklamasıyla başlamıştı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık