GazeddablogkoronavirusMurat KanatlıVaka belirtisi gösterenlerden örnek alınmalı – Murat Kanatlı

Özet olarak, uzun lafın ülkedeki tüm PCR cihazları Burhan Nalbantoğlu'ndaki Devlet Genetik laboratuvarında toplanmalı, vaka belirtisi gösterenlerden örnek alınmalı ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından sonucu güvenilir olarak doğrulanmış testler yapılmalıdır, diğer türlü bizi bir felaket beklemektedir.
Murat Kanatlı Murat KanatlıMart 30, 2020
Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
LGBT kitapcık

Biraz önceki paylaşımı uzmanlığına güvendiğim bir dostumun uyarısı ile kaldırdım, uyarı ciddi, DNA testi, yalnız güvenliği tam sağlanmış laboratuvarlarda yapılması gerekir, bu da Burhan Nalbantoğlu’ndaki Devlet Genetik laboratuvarlarda mümkündür, çok hassas, kabinli, çevreden tam yalıtılmış bir ortamda bu DNA testleri yapılması gerekir dedi. Haberdeki bilgiler tamam değil dediği için paylaşımı sildim. Bana söyledikleri özetle şöyle:

Önemli mesajını başa yazıp diğer detaylara gireyim, Dünya Sağlık Örgütü uyarısı çok nettir, Almanya’nın başarısı da buradan gelmektir, doğru insanlara doğru testler yapılması gerekir, vaka tanımına uyan herkese test yapılması şart, bu kamuoyunda bahsedilen hızlı testler yanıltıcı sonuç verebilir, vaka belirtisi gösteren hastalara DSÖ tarafından güvenirliği doğrulanmış test yapılmasında çok ciddi zafiyet var, böyle giderse karantina sürecinin uzaması ve salgının daha ciddi zararlar vermesi çok muhtemeldir. Kamuoyu baskını hafifletsinler diye yaygın test yaparmış gibi yapıp, kimi potansiyel insanların da eline “negatif” sonucu veriyor olabilirler. Kamuoyundan gelen baskı ile de, yetersiz koşullara rağmen Mağusa hastanesine de bir DNA laboratuvarı yapmaya çalışıyorlar, ihtiyaç olan şey vaka belirtisi gösteren insanlara test yapılmasıdır, yani yeni laboratuvar kurmak için harcanacak para ve zaman yerine, acil olarak yapılması gereken vaka belirtisi gösterenlerden örnek alınması ve test edilmesi için mobilizasyondur. Bunun yanında hızlı sonuç veren testlerin doğruluğu bilimsel olarak ispatlanmamış durumdadır, bunlara güvenerek yapılacak testlerin de bizlere doğru veri ve sonrasında önlem sağlamayacağı ortadadır, bu da salgının yaygınlaşması demektir.

Özet olarak, uzun lafın ülkedeki tüm PCR cihazları Burhan Nalbantoğlu’ndaki Devlet Genetik laboratuvarında toplanmalı, vaka belirtisi gösterenlerden örnek alınmalı ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından sonucu güvenilir olarak doğrulanmış testler yapılmalıdır, diğer türlü bizi bir felaket beklemektedir.

Murat Kanatlı

Murat Kanatlı

Yeni Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri, aktivist, anti-militarist, vicdani retçi

Music will never ends..