AktüelAnalizEkolojiYaşamYorumVahşi yaşama açtığımız yozlaşmış ve yasadışı savaşta hepimiz kaybediyoruz

Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 4, 2018
Djumba Hotel & Cafe

Dominic Jermey

Her 25 dakikada bir fil, dişleri için öldürülüyor. Anlaşmaların süresi sona erdi – hayvanların üzerinden yaptığımız ticareti durdurmamız gerekiyor.

İç savaş yıkıcıdır. Taliban 1998’de beni Afganistan’dan dışarı atıncaya kadar – ki Batı dünyasından orada kalan son diplomat bendim – savaşın insanlar ve ekonomi üzerinde yarattığı etki ile ilgili konuşanlar arasında ön sırada yer aldım. Afganistan’da yaşadığım bu sürgünden sonraki her yılda  iki kez iş için oraya geri döndüm ve geçen yıl daha iyiye doğru bir değişim gördüm.

Londra Zooloji Cemiyeti’ne (ZSL) geldiğimizde ise orada farklı bir savaş için ön sırada yerimi aldım: vahşi yaşam savaşı. Yasadışı yaban hayatı ticaretinin insanlar ve hayvanlar üzerinde felaket derecede etkileri vardır. Organize suç çeteleri tarafından vahşi yaşamın imha edilmesi, şiddet içeren, kanlı, yozlaşmış ve sinsi bir iştir. Toplulukların kendi kaynaklarından, bağımsızlıklarından, fırsatlardan ve onurlarından çalar. Kendi yerlerinin güzelliğinden ve çeşitliliğinden çalmaktadır. Hatta bazı insanların hayatlarına dahi mal olabilmektedir. Ve bizler, bu gezegeni paylaştığımız yaratıkları yok olmaya sürükleyerek aslında kendi kendimizi yok ederiz.

Belki de yasadışı yaban hayatı ticareti novichok [öldürücü ince kimyasal toz] veya terörizmin neden olduğu içgüdüsel korku saçmaktan uzak olduğundan insanlar işlenen zarar hakkında uyanamıyorlar.

 Ve biz bunları yazarken, daha fazla tür silinmeye devam ediyor – her 25 dakikada 1 fil dişleri için öldürülüyor. Yasadışı yaban hayatı ticaretinin büyümüş olması, yok oluşun en büyük nedenlerinden biridir. Bu ticaret, endüstriyel ölçekte faaliyet gösteren iyi silahlanmış ve kaynaklı suç çeteleri tarafından yönlendirilmektedir.

Gelecek hafta İngiliz hükümeti, yasadışı yaban hayatı ticareti hakkında uluslararası bir konferans düzenleyecek. Bu, ilgileri yaban hayatı suçlarının acımasızlığı üzerine çekmek ve uluslararası toplumun kolektif çözümler üzerinde birlikte çalışmalarını sağlamak için kritik bir fırsattır.

İhtiyacımız olmayan birşey varsa o da daha fazla antlaşma müzakeresi yapmaktır. Ticareti durdurmamız için gereken mekanizmalara zaten sahibiz. İstediğimiz şey halihazırda yürürlükte olan yasaları uygulayacak ve talebi karşılayacak siyasi irade ve eylemdir. Çin’in yurtiçi fildişi pazarının kapanmasını memnuniyetle karşılarız ama bu sadece bir ilk adım olur. Ayrıca sahadaki insanları desteklemeliyiz – yaban hayatını korumak için hayatlarını riske atan muhafızlar ve hayatta kalması yaban hayatına dayalı topluluklar. Bu, ancak birlikte kazanabileceğimiz bir savaştır.

Çeviren: Aycan Akcin

Kaynak:

This corrupt, illegal war on wildlife makes losers of us all | Dominic Jermey

The time for treaties is over – we need to halt the worldwide trade in animal parts, says the director general of ZSL

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır. Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır. Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır. Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©