AktüelGazedda'nın GündemiUzlaşıya rağmen barikatlar kapalı kalıyor!

Barikatların, liderler arasında varılan uzlaşıya rağmen kapalı kalacağı ifade edildi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 8, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Barikatların, liderler arasında varılan uzlaşıya rağmen kapalı kalacağı ifade edildi.

Fileleftheros gazetesi “Tatar’ın İstediği Oldu- Barikatlar Anastasiadis-Akıncı Anlaşmasına Rağmen Kapalı Kalıyor” başlıklarıyla manşete çektiği haberinde, barikatların kapalı kalacağını, çünkü dün gece geç saatlerde edinilen son bilgilere göre, Kıbrıs’ın kuzeyindeki makamlarının başlangıçtaki pozisyonlarını değiştirmediklerini yazdı.

Gazete, tüm bu gelişmeyle ve olguların değişmemesi durumunda, Kıbrıs’ın kuzeyinde ikamet eden öğrencilerin eğitim yılını ve sınavlarını kaybetme tehlikeleri olduğunu, aynı zamanda Kıbrıs Cumhuriyeti’nde çalışan Kıbrıslıtürklerle ilgili problemin de ciddi olduğuna işaret etti.

Son 24 saat içerisinde gerçekleştirilen çabalara rağmen, Kıbrıs’ın kuzeyi açısından bir farklılaşma olmadığına dair bilgiler bulunduğunu belirten gazete, bundan ötürü,barikatların bilinmeyen bir süre daha kapalı olacağını yazdı.

Öte yandan Kıbrıs Cumhuriyeti makamlarının “sınır kapılarının açılması için hazır olduğunu” belirten gazete, Hükümet Sözcüsü Kiriakos Kusios’un, geçiş noktalarının bugün için dahi faaliyete girmesi konusunda her şeyin hazır olduğunu söylediğini iletti.

Haberde, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, 8 Haziran’dan itibaren gerekli kontrolleri yapabilmesi için, iki liderin hemfikir olduğu şeyler uyarınca, hazırlık ve planlama yapmaya başladığı da belirtildi.

Gazeteye göre, Polis Sözcüsü Hristos Andreu ise Kıbrıs Haber Ajansı KİPE’ye açıklamasında, polisin “barikatlara personel yerleştirmek ve geçiş yapanların verilerini kayda geçirmek için hazır olduğunu” sözlerine ekledi.

Politis gazetesi de “ ‘Hükümet’ Barikatları Kapalı Tuttu- Hak Sahipleri Geçiş Noktalarına Gitmesin Çünkü Bunları Açık Bulamayacaklar” başlıklı haberinde, liderlerin sınır kapılarının bugün açılmasını öngören uzlaşısına rağmen, böyle bir şeyin mümkün olmadığını yazdı.

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin geçtiğimiz haftanın başından bu yana, hak sahiplerini bilgilendirerek, aynı zamanda ilgili listeye geçişle ilgili tüm belgeleri ve isimleri kaydederek, sınır kapılarının açılması halinde, tüm prosedürler için hazırlanmaya başladığını yazan gazete, tüm geçiş hakkına sahip olan kişilere, test yapıldığını da belirtti.

Gazete, sınır kapılarında yapılacak olan kontroller, aynı zamanda (numune alınması suretiyle) koronavirüs testleri yapılmasına ilişkin olarak, yetkili bakanlıklar ve Rum polisiyle koordine olunduğunu da ekledi.

Alithia gazetesi de “Barikatların Bugünden İtibaren Yeniden Faaliyete Geçmesi Konusunda Biz Hazırız. Peki Diğer Taraf?” başlıklı haberinde, hükümetin, liderler tarafından uzlaşıldığı üzere, sınır kapılarını bugünden itibaren açmaya tam anlamıyla hazır olmasına rağmen, dün akşama kadar, aynı şeyi kuzey Kıbrıs tarafının da yapacağına dair hiçbir işaret veya bilgi bulunmadığını yazdı.

Her şeyin, sınır kapılarının açılması tarihinin en nihayetinde kktc hükümetinin alacağı kararlara bağlı olacağını söyleyen gazete, kktc hükümetinin barikatlar konusundaki tutumuyla ilgili açıklamalarda da bulundu.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık