AktüelGazedda'nın GündemiUyuşturucu baronu Töre: Ticareti, Falyalı ile birlikte yapıyorduk

Independent Türkçe’den Can Bursalı, Halil Falyalı hakkında yayımlanan iddialara bir yenisini ekledi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 5, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Independent Türkçe’den Can Bursalı, Halil Falyalı hakkında yayımlanan iddialara bir yenisini ekledi. Türkiye’de uyuşturucu baronu olduğu gerekçesiyle hapiste bulunan Behçet Töre, uzun yıllar Kıbrıs’ta Halil Falyalı ile iş ortaklığı yaptığını iddia ederek, Falyalı’yı yalanladı. Falyalı ise iddiaları reddederek ‘bahsi geçen konularda yorum yapmak istemiyorum’ dedi.  

Uyuşturucu baronu Töre: Ticareti birlikte yapıyorduk

Independent Türkçe’nin haberine göre, şu anda uyuşturucu ticareti yaptığı için verilen cezanın infazı nedeniyle cezaevinde bulunan Töre, avukatları aracılığıyla dile getirdiği iddialarında, Falyalı ile birlikte uyuşturucu ticareti yaptıklarını iddia etti.

Töre, 1998 yılında Halil Falyalı’yla birlikte uyuşturucu ticareti işini yaptıklarını iddia ederek, daha sonrasında kktc’de ortak bir kumarhane açtıklarını söyledi. 2001 yılında hapse giren Töre, Kıbrıs’ın kuzeyinde bulunan International 2000 Hotel Casino’yu Halil Falyalı’yla birlikte açtıklarını, kendisi hapiste olduğu için 2004 yılında otelde kendisine ait hisseleri 10 milyon dolar karşılığında Falyalı’ya devrettiğini ileri sürdü. 

“Saldırı düzenleyecektim Sami Hoştan devreye girdi”

Töre, 2005 yılında cezaevinden çıkıp 2010 yılında tekrar girene kadar Falyalı’dan 10 milyon dolarlık alacağını tahsil etmeye çalıştığını ancak tahsil edemediğini de ifade ederek alacağını alamadığı için Falyalı’nın Türkiye’de olduğu bir dönem saldırı hazırlığı yaptığını ancak araya yer altı dünyasının ünlü isimlerinden Sami Hoştan’ın girdiğini de iddiaları arasına ekledi.

Hoştan’ın araya girmesinin ardından saldırıdan vazgeçtiğini ifade eden Töre, Falyalı’nın borcunu ödemesi için Hoştan ve başka isimlerin şahitliğinde söz verdiğini de ileri sürdü. Töre, o dönemde uyuşturucu ticareti suçunu işlediği gerekçesiyle düzenlenen operasyonda yeniden cezaevine girince, Halil Falyalı’nın borcunu yine ödemediğini belirtti.

Falyalı: Töre’yi tanımıyorum, yorum yapmak istemiyorum

Independent Türkçe, Töre’nin iddialarını Halil Falyalı’ya sorduklarını da ifade ederek, Falyalı’nın, asistanı üzerinden alınan yanıtta, Falyalı’nın Behçet Töre’yi tanımadığını ancak Sami Hoştan’ı tanıdığını ve “bahsi geçen konularda yorum yapmak istemiyorum” ifadelerini kullandığı kaydedildi.

Haberin tamamını okumak için tıklayınız >>>

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık