AktüelGazedda'nın Gündemi“Üstel’in açıklaması tüm eğitimcilere hakaret”

Öğretmen sendikalarından Üstel'e eleştiri
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 24, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

ıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) ve Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Sağlık Bakanı Ünal Üstel’i Meclis’teki konuşması nedeniyle eleştirdi.

İki sendika  Üstel’in Mecliste yaptığı  açıklamayı talihsiz  olarak nitelendirdi ve üzülerek okuduklarını bildirdi. 

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil ve KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel imzasıyla yayınlanan ortak açıklamada, Bakan Üstel’in “öğretmenlerin eğitim alanında çalıştıklarından dolayı devlete para kazandırmadıkları, bu yüzden de aşılanmaya hakları olmadığına vurgu yaptığı, para getiren daha önemli yerlerde çalışanların bile aşılanmadığını ifade ettiği” belirtildi.

Açıklamada UBP hükümetinin , ülkeye gelen yüz on iki bin aşıyı doğru yerde kullanmadığı, yeni aşı temin etmek için uğraş vermediğini iddia ettiği Bakan Üstel’in her şeyi para olarak değerlendirdiği kaydedildi.

Açıklamada eğitimi ve sağlığı temel  insan hakkı olarak görmeyen  zihniyetin topluma verecek hiçbir şeyi olmadığı belirtilerek, “ Sn. Bakana hatırlatırız: Öğretmen esin kaynağıdır, gelir kaynağı değil. Eğitim ülkeleri kalkındırabilecek en önemli araçtır.” denildi. 

“Sayın Ünal Üstel’in saygı sınırlarını aşan konuşmasını tüm eğitimcilere hakaret olarak algılamaktayız. Para her şey değildir.” ifadeleri kullanılan  açıklamada,  Sağlık Bakanı Ünal Üstel, öğretmenlerden  özür dilemeye ve istifaya davet edilirken, Eğitim Bakanı  Olgun Amcaoğlu da  açıklama yapmaya davet edildi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık