koronavirusÜstel’den bir garip kıyaslama: Araç Kayıt da riskli ama getirisi de var

Meclis Genel Kurulu’nun bugünkü oturumunda kürsüye çıkan Sağlık Bakanı Ünal Üstel, pandemi süreci ile mücadele konusunda gelinen son nokta hakkında konuştu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 23, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Meclis Genel Kurulu’nun bugünkü oturumunda kürsüye çıkan Sağlık Bakanı Ünal Üstel, pandemi süreci ile mücadele konusunda gelinen son nokta hakkında konuştu.

Okulların antijen testi ile taranacağını ifade eden Üstel, tarama için fazla antijen testine ihtiyaç duyulduğunu bunun için de Maliye Bakanı ile temaslarının devam ettiğini belirtti. Üstel, günlük PCR testlerinde tam kapasite çalıştıklarını da sözlerine ekledi.

Öğretmen sendikalarının, “aşı yoksa, eğitim başlamaz” şeklindeki açıklamalarına yönelik Milli Eğitim Bakanı Olgun Amcaoğlu’nun bunu kendisine aktardığını ancak Dünya Sağlık Örgütü ve Türkiye Sağlık Bakanlığı’na bakıldığında aşı için belirlenen kriterlerin açık bir şekilde ifade edildiğini belirtti.

Aşı için belirlenen kriterler arasında yaş ve kronik hastalığın öncelik olduğunu vurgulayan Ünal Üstel, “evet, öğretmenlik riskli bir meslektir ama Araç Kayıt da risklidir, ayrıca devamlı olarak maliyeye bir getirisi de vardır. Güney’deki İngiliz Koleji’ne giden öğretmenlerimiz var, aşı şartları yok. Biz yaş ve kronik hastalığı kriter olarak koyduk” ifadelerine yer verdi.

Üst Komite’nin de belirttiği kriterin bu yönde olduğunu aktaran Üstel, belirlenen kriterlerin dışında başka bir karar verilmesi gerekir ise de “Hükümetin alacağı kararlara saygı duyacağız” dedi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık