koronavirusÜst Komite, ‘sürü bağışıklığı’ prensibini benimsedi

Sağlık Bakanlığı, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi tarafından alınan yeni kararları açıkladı. Yapılan açıklamada, temaslı aşılı kişilerin maske takarak günlük hayatlarına devam edeceği belirtildi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 7, 2022
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Sağlık Bakanlığı, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi tarafından alınan yeni kararları açıkladı. Yapılan açıklamada, temaslı aşılı kişilerin maske takarak günlük hayatlarına devam edeceği belirtildi.

Bulaşıcı Hastalıklar Yasası Kapsamında toplanan Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi, karantina sürelerini yeniden düzenledi.

Omicron varyantı ve mevcut koşulları dikkate alan komite, Covid-19 pozitif kişi ile temas eden tam aşılı kişilerin semptom takibi yaparak maskeli olarak güncel hayatlarına devam etmelerine karar verdi.

“Bu kişiler semptomları olmaması halinde 5. gün, semptomları olması halinde daha erken antijen testlerini yaptıracaklardır” dendi.

Eksik aşılı veya aşısız kişiler ise 7 gün izole olacak ve 7.günün sonunda PCR testini yaptıracak.

Sonucun negatif olması durumunda izolasyonları sona erecek. Pozitif olması halinde pozitif hasta takip süreci başlayacak.

Ada içi epidemiyolojik durum değerlendirmesi neticesinde karşılıklı geçişlerde “SEVİYE 3” kuralları uygulanacaktır.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık