PolitikaUruguay’da Eczaneler Marihuana Satacak

Uruguay kartellerin gücünü kırmak için marihuanayı legalleştirme adımlarına devam ediyor. Haftada 10 gram marihuana içmek suç sayılmayacak. Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre Uruguay’da Hint kenevirinden elde edilen marihuananın satışı serbest bırakılıyor. Dünyada ilk kez olmak üzere bu güney Amerika ülkesinde eczanelerden düşük fiyata marihuana alınabilecek. Çarşamba günü satışa çıkacak olan marihuana sadece kayıtlı kişilere ve haftada on gramı aşmamak kaydıyla satılacak. Marihuana yasağının kaldırılmasıyla ilgili siyasi çalışmalar 2013 yılında başlamıştı. Uruguay Ulusal Kendir Kontrol Enstitüsü’nün verilerine...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 18, 2017
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Uruguay kartellerin gücünü kırmak için marihuanayı legalleştirme adımlarına devam ediyor. Haftada 10 gram marihuana içmek suç sayılmayacak.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre Uruguay’da Hint kenevirinden elde edilen marihuananın satışı serbest bırakılıyor. Dünyada ilk kez olmak üzere bu güney Amerika ülkesinde eczanelerden düşük fiyata marihuana alınabilecek. Çarşamba günü satışa çıkacak olan marihuana sadece kayıtlı kişilere ve haftada on gramı aşmamak kaydıyla satılacak. Marihuana yasağının kaldırılmasıyla ilgili siyasi çalışmalar 2013 yılında başlamıştı.

Uruguay Ulusal Kendir Kontrol Enstitüsü’nün verilerine göre şimdiye kadar yüzde 70’i erkek olmak üzere 4 bin 711 Uruguaylı resmi sicile kaydını yaptırdı. Yaşları 30 ile 45 arasında değişen marihuana alıcılarının yüzde 60’ı başkent Montevideo’da yaşıyor.

Marihuananın gram fiyatı 1 dolar 30 sent olarak belirlendi. Legal marihuana karaborsada satılan kaçak marihuanadan ucuza gelecek. Devlet bu uygulamayı çetelerin hâkimiyetini kırmak için kararlaştırmıştı. Şimdiye kadar 16’sının aranan şartları yerine getirdiği satışla yetkili eczanelerin kesin listesi önümüzdeki günlerde açıklanacak.

TEST OFICIAL – Marihuana Legal en Uruguay – (Cámara Oculta) (PRANK)

FOR MORE VIDEOS: ► Facebook: http://www.facebook.com/pHumor.tv * Esta cámara oculta es 100% real. Todas las víctimas autorizaron el uso de su imagen y agradecemos su buena onda. Diciembre 2013: Uruguay es el primer país del mundo en legalizar la marihuana. La distribución será en las farmacias.

Turiste yasak

Marihuana yasası eski sol gerilla lideri Jose Mujica’nın devlet başkanlığı sırasında hazırlanmıştı. Küçük dükkânlarda marihuana satışına göz yumulan Hollanda’nın aksine Uruguay’da marihuananın üretimi de devlet tarafından denetlenecek.

Yasal marihuana kullanımı için üç seçenek bulunuyor: Eczaneden satın almak, evde altı sapa kadar kenevir yetiştirmek ve üyelerinin yılda 480 gram marihuana alma iznine sahip olduğu ‘ortak üretim kulüplerine’ yazılmış olmak.

Yılda 2 bin tonla sınırlandırılan üretim ruhsatı Montevideo cezaevi yakınlarında yer alan iki özel şirkete verildi. Mayıs ayında, evinde kenevir yetiştirmek için başvuruda bulunanların sayısı 6 bin 650’yi buldu. Uruguay’da ayrıca 45 üyeli 61 “içiciler kulübü” de bulunuyor.

Hollanda’dan farklı olarak Uruguay’da turistlere marihuana satılması yasaklandı. Bu yasak marihuana turizmini önlemek amacıyla çıkarıldı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık