AktüelEkonomi PolitikManşetPolitikaUNUTMADIK!

Demokrasi ve özgürlükler tarihine kara leke olarak geçen 22 Ocak Afrika gazetesi ve Meclis olaylarının üzerinden bir yıl geçti. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hedef göstermesinin ardından devreye giren güçler, önce Afrika gazetesine saldırmış, ardından da Meclis damına çıkarak bayrak açmıştı. “Öldürmek için geldiler” Başta YDP kadroları ve Büyükkonuk Belediyesi Başkanı ile işçilerinin olduğu Afrika gazetesi önündeki olaylarda Gazete’nin balkonuna çıkılarak tabellası söküldü. Camlar kırıldı, içeriye taş atıldı ve gazete küpürleri yakıldı. Olaylar sırasında Meclis’ten çıkan Cumhurbaşkanı...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 22, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Demokrasi ve özgürlükler tarihine kara leke olarak geçen 22 Ocak Afrika gazetesi ve Meclis olaylarının üzerinden bir yıl geçti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hedef göstermesinin ardından devreye giren güçler, önce Afrika gazetesine saldırmış, ardından da Meclis damına çıkarak bayrak açmıştı.

“Öldürmek için geldiler”

Başta YDP kadroları ve Büyükkonuk Belediyesi Başkanı ile işçilerinin olduğu Afrika gazetesi önündeki olaylarda Gazete’nin balkonuna çıkılarak tabellası söküldü. Camlar kırıldı, içeriye taş atıldı ve gazete küpürleri yakıldı.

Olaylar sırasında Meclis’ten çıkan Cumhurbaşkanı Akıncı yuhalanmış ve sözlü saldırıya maruz kalmıştı.

Yaşananlar süresince polis saldırganlara müdahale etmemiş ve Afrika gazetesini korumak için çaba sarf etmediği gözlemlenmişti.

Afrika gazetesi saldırganları ardından Meclis önüne yürümüş ve iki kişi Meclis damına çıkarak bayrak asmıştı. Yaşananalar aynı zamanda güvenlik güçlerinin saldırganlara yönelik tutumunun da eleştirilmesine neden olmuştu.

6 kişi tutuklandı 

Olayların ardından 6 kişi tutuklanmış haklarında hapislik cezası çıkmış fakat hükümetin de üyelerinin bulunduğu şartlı tahliye kurulu tarafınca serbest bırakılmıştı.

Binlerce kişilik eylem

Yaşanan olaylar toplumda büyük infial yaratmış ve tepkiye neden olmuştu. Olayların ardından kısa bir süre içerisinde büyük bir gösteri düzenlenmiş, yağmura ve soğuk havaya rağmen binlerce kişi demokrasi ve özgürlükler için Lefkoşa’da yürümüştü.

Bugünkü Afrika manşet:

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık