AktüelKıbrıs SorunuUniteCyprusNow: “Diyalog yoluyla bir uzlaşmaya varmak tek çıkış yoludur”

UniteCyprusNow Ada’nın çevresinde yaşanan doğal gaz gerginliği ile ilgili açıklama yayınladı. Açıklamada diyalog yoluyla sorunların çözülmesi gerekliliğine vurgu yaparken “Ne statüko ne de askeri güç veya güç gösterisi çözüm değildir. Gerginliğin azaltılması elbette ki çok önemlidir fakat tek başına yeterli değildir. Asıl hedef Kıbrıs sorununa kapsamlı bir çözüm bulmaktır. Diyalog yoluyla bir uzlaşmaya varmak tek çıkış yoludur” ifadeleri kullanıldı. İşte açıklama: UniteCyprusNow olarak Kıbrıslı Türk lider Mustafa Akıncı’nın Kıbrıs sorununa bütünlüklü bir çözüm getirecek süreci...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 20, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

UniteCyprusNow Ada’nın çevresinde yaşanan doğal gaz gerginliği ile ilgili açıklama yayınladı.

Açıklamada diyalog yoluyla sorunların çözülmesi gerekliliğine vurgu yaparken “Ne statüko ne de askeri güç veya güç gösterisi çözüm değildir. Gerginliğin azaltılması elbette ki çok önemlidir fakat tek başına yeterli değildir. Asıl hedef Kıbrıs sorununa kapsamlı bir çözüm bulmaktır. Diyalog yoluyla bir uzlaşmaya varmak tek çıkış yoludur” ifadeleri kullanıldı.

İşte açıklama:

UniteCyprusNow olarak Kıbrıslı Türk lider Mustafa Akıncı’nın Kıbrıs sorununa bütünlüklü bir çözüm getirecek süreci netleştirmek amacıyla gayrıresmi beşli bir konferans için BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in kişisel inisiyatif alması yönündeki çağrısını memnuniyetle karşılıyoruz.

Kıbrıs Rum liderliğinin, Kıbrıslı Rum lider Anastasiades’in de bu yönde bir çağrıda bulunduğu vurgusunu içeren olumlu yaklaşımı bizleri mutlu etmiştir. Bu yöndeki sözler havada kalmamalı ve somut adımlar atılmalıdır. Taraflar olumlu açıklamalarını hayata geçirmeli ve ülkemizin geleceği için ön şart koymaktan kaçınmalıdır.

Son gelişmeler ışığında, ülkemizin ve bölgemizin içinden geçtiği bu kritik dönemeçte, süreci kolaylaştırması ve liderlere yardımcı olması için BM Genel Sekreteri’ne çağrıda bulunuyoruz.

UniteCyprusNow bu sürecin başarıyla ilerlemesi için her türlü desteği vermeye hazırdır. Bu çerçevede sivil toplumun olası bir sürecin bütün aşamalarında müdahil olduğunu da görmek istiyoruz.

Ayrıca, Avrupa Birliği ve uzmanlarının tıpkı Crans Montana’daki konferansta olduğunu gibi bir rol oynayabileceğine inanıyoruz. Dolayısıyla, bu toplantıda ve sonraki aşamalarda AB’den olumlu katkılar bekliyoruz.

Kıbrıs için dönüm noktasındayız. Bu girişimin başarısı ülkemizin geleceği için belirleyici olacaktır. Garantör ülkelere yapıcı bir rol oynamaları ve sürece zarar verebilecek adımlardan kaçınmaları çağrısında bulunuyoruz. Tüm taraflara ülkemizin insanlarına karşı sorumlu davranmaları ve suçlama oyunundan kaçınmaları çağrısında bulunuyoruz.

Ne statüko ne de askeri güç veya güç gösterisi çözüm değildir. Gerginliğin azaltılması elbette ki çok önemlidir fakat tek başına yeterli değildir. Asıl hedef Kıbrıs sorununa kapsamlı bir çözüm bulmaktır. Diyalog yoluyla bir uzlaşmaya varmak tek çıkış yoludur.

İki bölgeli, iki toplumlu federasyon en iyi ve tek gerçekçi çözüm modelidir. Bu anlayışla, birleşik ve istikrarlı bir gelecek kurabilmek için tüm taraflardan kararlılık bekliyoruz. Tüm Kıbrıslılar gibi, artık normal bir ülke istiyoruz.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık