AktüelEkonomi PolitikUluslararası uzmanlardan Merkez Bankası yorumları: Döviz, borç, enflasyon…

TC Merkez Bankası'ndaki görev değişikliği dünya basınında geniş yer buldu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 21, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Naci Ağbal’ın cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle TC Merkez Bankası Başkanlığı görevinden alınması ve yerine eski AK Parti Milletvekili, Yeni Şafak yazarı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu’nun getirilmesi dünya basınında geniş yankı buldu. Kararı uluslararası ajanslara yorumlayan analistler, piyasaların döviz üzerinden sert bir tepki vermesinin beklendiğini söyledi.

‘TL’de büyük düşüşleri ve borçlar dengesi krizini tetikleyebilir’

Londra merkezli danışmanlık şirketi Capital Economics’ten Jason Tuvey, Ağbal’ın görevden alınmasının Türkiye’de yeni bir döviz ve borçlar dengesi krizi riskini artırdığını belirtti. Tuvey,  “Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Naci Ağbal’ı cuma günü geç saatlerde merkez bankası başkanlığından alma yönündeki şok kararının, piyasalar pazartesi günü açıldığında TL’de büyük düşüşleri tetiklemesi muhtemel. TC Merkez Bankası’nın ülkenin enflasyon sorunuyla mücadele etme çabaları son bulmuş görünüyor ve Türkiye’de zorlu bir ödemeler dengesi krizi (bir kez daha) gerçek bir ihtimal haline geldi” yorumu yaptı.

‘Enflasyon sorunu kötüleşecek’

Tuvey, “Erdoğan’ın adımı, Türkiye’deki bütün gücün kendisinde olduğuna şüphe bırakmıyor ve bu durum, faiz indirimiyle sonuçlanacak. Türkiye’nin enflasyon sorunu daha da kötü hale gelecek” dedi.  

‘Piyasalar çirkin bir tepki verecek’ 

Londra merkezli Bluebay Varlık Yönetimi Kıdemli Stratejisti Tim Ash ise ‘kararı gerçekten aptalca’ diye yorumladı. “Bu karar, ülkenin tarihinde hatırlayabildiğim en kötü kamu politikası kararı olarak neredeyse Brexit kadar kötü” diyen Ash, “Piyasalar düşüncelerini pazartesi günü ifade edecektir ve bu, çirkin bir tepki olacak gibi görünüyor” ifadelerini kullandı.

‘Para politikası kararları dengesiz’

Yatırım bankası TD Securities’in uzmanlarından Cristian Maggio, “Bu açıklama, Türkiye’de özellikle de parasal konularda alınan politika kararlarının dengesiz doğasını ortaya koyuyor. Türk lirası kolayca yüzde 10-15 değer kaybedebilir. Bunun pazartesi günü, Asya’da alım-satım açıldığında başladığını göreceğiz” dedi. 

‘Faizin ne kadar hızlı düşürüleceği önemli’

Rabobank stratejistlerinden Piotr Matys, “Kilit önemdeki soru, Kavcıoğlu’nun, selefinin kasımdan beri yaptığı toplam 875 baz puanlık faiz artışını ne kadar hızlı tersine çevirmeye çalışacağıyla ilgili. Merkez Bankası’nın bir sonraki toplantısında son yapılan 200 puanlık artışı tersine çevireceğini düşünmek mantıklı. Böyle bir adım, baskın durumdaki enflasyon riskinden dolayı piyasalar tarafından onaylanmayacaktır” diye konuştu.

Financial Times: Şok bir adım

Financial Times gazetesi ilgili haberinde kararı ‘TL üzerindeki baskıyı artıracak şok bir adım’ olarak nitelerken, “Bu değişiklik, yatırımcıların, Merkez Bankası’nın Erdoğan’dan bağımsızlığını ortaya koyacağı yönündeki umudunu muhtemelen ortadan kaldıracaktır” ifadelerini kullandı. Wall Street Journal da kararı ‘sürpriz bir adım’ diye niteledi. 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık