AktüelPolitikaUluslararası Af Örgütü: Kıbrıs, Macaristan’da hapsedilen Suriyeli babanın son umudu

Uluslararası Af Örgütü #BringAhmedHome (#Ahmed’i eve yolla) yeni kampanyasını başlattı; çünkü, Kıbrıs Cumhuriyeti hükümeti, Suriyeli bir adamın Kıbrıs’ta ailesine dönmesi için son umudu sunuyor. Af Örgütü, Ahmed H’nin üç yıldan fazla bir süre haksız yere hapsedilip tahliye edilmesinden beş aydan fazla zaman geçmesine rağmen hala bir Macar tahliye merkezinde karısına ve çocuklarına geri dönme izni beklediğini dile getirdi. Ahmed H, yaşlı ebeveynlerinin ve bazı aile üyelerinin, Avrupa’da güvenliği bulmak için Suriye’deki çatışmadan kaçmalarına yardımcı olmak...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 4, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Uluslararası Af Örgütü #BringAhmedHome (#Ahmed’i eve yolla) yeni kampanyasını başlattı; çünkü, Kıbrıs Cumhuriyeti hükümeti, Suriyeli bir adamın Kıbrıs’ta ailesine dönmesi için son umudu sunuyor.

Af Örgütü, Ahmed H’nin üç yıldan fazla bir süre haksız yere hapsedilip tahliye edilmesinden beş aydan fazla zaman geçmesine rağmen hala bir Macar tahliye merkezinde karısına ve çocuklarına geri dönme izni beklediğini dile getirdi.

Ahmed H, yaşlı ebeveynlerinin ve bazı aile üyelerinin, Avrupa’da güvenliği bulmak için Suriye’deki çatışmadan kaçmalarına yardımcı olmak için Kıbrıs’taki evinden ayrılmıştı. Aynı yıl, Macar sınır polisi ile çıkan çatışmaların ardından tutuklandı. Af Örgütü, Macaristan’ın aşırı geniş ve belirsiz terörle mücadele yasası uyarınca, bir terör eyleminde suçlu bulunarak cezalandırıldığını ve bu olayda on bir kişinin suçlandığını, ancak terörle ilgili bir eylemde suçlu bulunanın sadece Ahmed H olduğunu belirtti. Bir temyizin ardından, tekrardan “mahkumun terörizm suçunu kanıtlayacak göze çarpan delil olmamasına rağmen”, duruşmada tekrar mahkum edilerek beş yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Gözaltına alınması, 100.000’den fazla insanın uluslararası bir kampanyada serbest bırakılması için dilekçe imzalaması üzerine alevlendi. Ahmed H şartlı olarak Ocak ayında serbest bırakıldı ve Kıbrıs hükümetinin ailesine geri dönmesine izin verip vermeyeceği konusunda karar vermesini bekliyor.

Yetkililer, Uluslararası Af Örgütü’ne Ahmed’in davasının incelenmekte olduğunu ancak kararın ne zaman verileceğinin belirsiz olduğunu söylediler. Af Örgütü’nün Terörle Mücadele ve İnsan Hakları Araştırmacısı Julia Hall bunları söyledi: “Ahmed, hiçbir zaman bir terör suçundan yargılanmamalıydı; bırakın mahkum edilmeyi! Bu muamele, Macaristan’ın mültecileri ve göçmenleri sistematik olarak günah keçisi yapmasının parçasıdır. Ahmed H’in kaderi, tıpkı eşinin ve genç kızlarının gelecekteki mutluluğu gibi, şimdi Kıbrıs hükümetinin elinde”.

Çeviren: Aycan Akçın

Kaynak

Amnesty: Cyprus is the last hope for Syrian family man jailed in Hungary – Cyprus Mail

THE Cyprus government offers the last hope for a Syrian man to return to his family in Cyprus, according to Amnesty International as they launched a new campaign to #BringAhmedHome. More than five months after Ahmed H was released from a Hungarian prison after being unfairly jailed for more than three…

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık