AktüelGazedda'nın GündemikoronavirusÜlkeye giriş yasağı getirilen ülke sayısı 71 oldu

Başbakan Yardımcısı ve Dışışleri Bakanı Kudret Özersay, olağanüstü toplanan Bakanlar Kurulu toplantısının ardından alınan kararları açıkladı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 15, 2020
Muzakere_CDF
LGBT kitapcık

Başbakan Yardımcısı ve Dışışleri Bakanı Kudret Özersay, olağanüstü toplanan Bakanlar Kurulu toplantısının ardından alınan kararları açıkladı.

Özersay açıklamalarında şunları kaydetti:

Şartlar değişirse sokağa çıkma yasağı getirilebilir. Alınan kararlar, mevcut şartlara göre alınmıştır.

Marketlerde yoğunluk azalmaktadır. Marketlerde bulunan sıcak soğuk yemek satış yerleri de kapalı olacak. Unlu mamül üretim noktaları açık kalacak.

Toplu yürüyüş yapılamayacağına dair alınan kararı ihlal edenlere yönelik polis müdahale etmeye başlamıştır.

Ülkemizde 27 Mart’a kadar gerek üniversitelerin, gerekse işletmelerin kapalı olacağı dikkate alınarak 12 Mart tarihli Bakanlar Kurulu kararı uyarınca bazı ülke vatandaşlarına kısıtlama koymuştuk. Bu ülke listesini 71 ülkeye çıkardık. 71 ülkeden insanlar muhaceret izinli olsalar dahi ülkemize giremeyecekler, Öğrenci ve çalışma izinli olsalar dahi giremeyecekler. Ülkeye giriş kısıtlamaları 16 Mart’ta 20.00’da başlayacak.

Nijerya, Kamerun, Gana, Gabon, Fildişi Sahili, Togo, Benin, Senegal, Gambiya, Gine, Siera Leone, Liberya, Gine Bissau, Mali, Burkina Faso, Nijer, Çad, Sudan, Güney Sudan, Kongo, Orta Afrika Cumhuriyeti, Uganda, Kenya, Somali, Etyopya, Tanzanya, Filistin, Azerbaycan, Özbekistan, Türkmenistan, Kazakistan, Gürcistan, Kırgızistan, Tacikistan, Pakistan, Bangladeş, Afganistan, Hindistan, Moritanya, Malavi, Ruanda, Brundi, Zambia, Angola, Zimbabve, Mozambik, Ürdün, Lübnan.

Ülkemizde taşınmaz mal sahibi olan İngiliz vatandaşları da ülkeye giremeyecek. Bu yasak yarın sabah itibarı ile başlayacak. 27 Mart’a kadar devam edecek.

Özellikle İngiltere’de bulunan kktc vatandaşları, zorunlu olmadıkça ülkemize gelmesin.

Salamis Otel’de devam eden karantina konusunda koordinasyon kurulu oluşturuluyor. Şu ana kadar yapılmış olan ve bundan sonra yapılacak olanlar noktasında tedbirler bu koordinasyon çerçevesinde kamuoyuna paylaşılacak.

14 günlük izolasyon halinde olması gerekenlerin buna uymamaları noktasında tutuklanarak belirli gözlem yerlerinde tutulması sağlanacak.

Yurtdışından ülkemize girdikten sonra 14 günlük bir zorunlu gözlem kuralı vardır. Gerekli ihbarları vatandaşlarımız lütfen yapsın.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
Music will never ends..