AktüelGazedda'nın Gündemi“Ülkede cinsel yolla bulaşan hastalık yaşı 16 yaşına kadar indi”

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Yönetim Kurulu, Kıbrıs’ın kuzeyindeki HIV (İnsan Bağışıklık Yetmezliği) pozitif kişilerin karşılaştıkları sıkıntılara dikkat çekerek, devlet yetkililerine “insan haklarına aykırı uygulamalara son verilmesi ve toplum farkındalığını artırma çalışmalarına başlanması” çağrısında bulundu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 2, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Yönetim Kurulu, Kıbrıs’ın kuzeyindeki HIV (İnsan Bağışıklık Yetmezliği) pozitif kişilerin karşılaştıkları sıkıntılara dikkat çekerek, devlet yetkililerine “insan haklarına aykırı uygulamalara son verilmesi ve toplum farkındalığını artırma çalışmalarına başlanması” çağrısında bulundu.

Tabipler Birliği’nin 1 Aralık Dünya AİDS Günü nedeniyle yayımladığı açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre 2020 yılı sonunda dünyada 37,7 milyon kişi HIV enfeksiyonuyla mücadele ettiğine dikkat çekilirken, ülkede ise toplam kayıtlı takip edilen kişi sayısının Sağlık Bakanlığı’ndan talep edilmesine rağmen bu verilerin Birlik yetkilileriyle paylaşılmadığı belirtildi.

Açıklamada, 2014 yılından itibaren HIV ile yaşayan KKTC vatandaşı kişilerin kimliklerinin ‘’hasta hakları, gizlilik ilkesi’’ çerçevesinde saklı tutularak tedaviye erişimlerinin sağlanmasına rağmen, farkındalığın yeterli düzeye ulaştırılamaması ve toplum baskısı nedeniyle bu kişilerin ülkeyi terk ettiği ya da hastalıklarının son evresinde hastaneye başvurduğu vurgulandı.

“Hükümet yeterli desteği vermiyor”

Sivil toplum örgütlerinin bu kişiler adına yaptığı kampanyalara ise bugüne kadar herhangi bir hükümetin yeterli desteği vermediği ve hala daha toplum içerisindeki varlıkları görmezden gelindiği kaydedilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

“HIV ile yaşayan KKTC vatandaşı kişilerin ülkemizde bilim dışı kaygılar nedeniyle çeşitli iş kollarında çalışmaları, iş yeri açmaları kısıtlanmaktadır. Bu uygulama gelişmiş ülkelerin hiçbirinde söz konusu bile değildir. Ülkemiz birçok ülkeden öğrenci ve işçi göçü almaktadır. Çalışma ve öğrenci izni sırasında yapılan sağlık taramalarında HIV pozitif tespit edilen kişiler sınır dışı edilmektedir. Bu uygulamanın yarattığı en ciddi sonuç ise HIV pozitif bireylerin sağlık taramasından kaçmak için yasa dışı yollara başvurmaları ve yine sistem nedeniyle maddi, manevi suiistimal edilmeleridir. Ülkemizde yürürlükte olan bu sınır dışı etme uygulaması, İran ve Libya gibi şeriat kurallarının geçerli olduğu bazı ülkelerde gözlenmektedir”

“Ülkede cinsel yolla bulaşan hastalık yaşı 16 yaşına kadar indi”

HIV’den korunma yönteminin korunmalı cinsel ilişki ve düzenli cinsel sağlık taraması olduğu ancak okullarda sağlıklı cinsel yaşam eğitimi ve korunma yöntemlerine dair bir müfredat bulunmadığı belirtilen açıklamada, cinsel aktif yaştaki gençlerin bu konuda dijital kirliliğe ve kulaktan dolma bilgilere maruz kaldığına ve ülkede cinsel yolla bulaşan hastalık yaşının 16 yaşına kadar indiğine dikkat çekildi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık