koronavirusÜlke ve seyahat uygulamaları güncellendi

Covid-19 risk kategorilerine göre ülkeler ve seyahat uygulamaları güncellendi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 26, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Covid-19 risk kategorilerine göre ülkeler ve seyahat uygulamaları güncellendi.  Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, uygulamanın 29 Ağustos 23.59’da uygulamaya gireceği duyuruldu. Açıklama şöyle:

KATEGORİ A    

1.            Estonya

2.            Finlandiya

3.            Güney Kore

4.            Lihtenştayn

5.            Litvanya

6.            Letonya

7.            Macaristan

8.            Maldivler

9.            Norveç

10.          Slovakya

11.          Slovenya

12.          Yeni Zelanda

13.          Kanada

14.          Tayland

15.          Gürcistan

*A kategorisinde olan ülkelerden, Güney Kıbrıs üzerinden KKTC’ye gelen ve son 72 saat içerisinde yapılmış negatif PCR test sonuçlarını belgeleyenler, test veya karantina uygulanmaksızın tüm kara sınır kapılarından ülkeye giriş yapabileceklerdir. PCR sonucu ibraz edemeyenlere sadece Metehan ve Beyarmudu sınır kapılarında PCR testi yapılabileceğinden sadece bu iki kapıdan ülkeye girebileceklerdir. Bu kişiler test sonuçları çıkıncaya kadar karantina altında tutulacaklar ve yapılan test ve karantina ücretleri yolcu tarafından karşılanacaktır.

*A kategorisindeki bir ülkeden Türkiye üzerinden Kuzey Kıbrıs’a gelecek kişilere B kategorisi kuralları uygulanacaktır.

*Güney Kıbrıs’ta çalışan, eğitim ve tedavi gören kişiler ve diğer nedenlerle güneye geçenler sadece bir kez PCR testi yaptırarak Güney Kıbrıs’a gidiş gelişlerini sürdürebileceklerdir.Bu kişilere ayrıca random PCR testleri  yapılacaktır.

*Pile’de ikamet eden tüm vatandaşlarımız, ilk geçişlerinde bir defaya mahsus PCR negatif test sonucu göstermek kaydıyla Pile’ye veya Pile’den Kuzeye sürekli geçiş yapabileceklerdir.

*Kıbrıs’ta bulunan diplomatik misyon, BM, AB, İngiliz Üsler Bölgesi ve benzeri uluslararası örgüt personelinden ilk geçişte bir defaya mahsus olmak üzere COVID-19 negatif sonucu göstermeleri istenecektir.Bu kişilere de random PCR testi  yapılacaktır

Kategori B

1.            Avusturya 

2.            Danimarka

3.            İrlanda

4.            İsviçre

5.            İzlanda

6.            Japonya

7.            Polonya

8.            Belçika

9.            İtalya

10.          Çek Cumhuriyeti

11.          Monakko

12.          Vatikan

13.          San Marino

14.          Ruanda

15.          Uruguay

16.          Çin

17.          Bosna Hersek

18.          Singapur

19.          Türkiye

20.          Ürdün

21.          Almanya

22.          Yunanistan

23.          Kuveyt

24.          Birleşik Krallık

25.          İsveç

*B kategorisindeki ülkelerden KKTC‘ye gelecek kişiler seyahate başlama tarihinden önceki üç ile beş gün arasında yaptırdıkları negatif PCR test sonucunu göstererek ülkeye giriş yapabilecektir.  Bu kişilere KKTC’ye girişte 2. bir PCR testi yapılacak ve sonuçlar çıkana kadar, otel rezervasyonları olanlar otelde, evde konaklayacak olanlar ise evde, taahhüt ettikleri şekilde kendilerini izole edeceklerdir. B kategorisindeki  ülkelerden gelenler PCR sonucu gösterememeleri durumunda ülkeye alınmayacaklardır(KKTC  vatandaşları ise  girişte PCR testi yapılarak ülkeye alınacaklar ancak 3 gün karantinada kalacaklardır.)

* Beş günden (beşinci gün dahil) kısa süre ile Türkiye’ye gidip gelecek kişiler, KKTC’den çıkış yapmadan son 3 gün içinde  yaptırdıkları PCR testinin  sonucunu  göstererek adaya dönebilecekler ve Türkiye’de PCR testi yaptırmalarına gerek kalmayacaktır. Ancak bu kişiler ülkeye girdikten sonraki beşinci ile yedinci gün arasında Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne veya Gazimağusa Devlet Hastanesi’ne giderek ikinci PCR numunelerini vereceklerdir.

*Beş günden kısa bir süre için Türkiye’ye gidip gelecek olan ancak KKTC’den ayrılmadan önce PCR testi yaptırmayan  KKTC  vatandaşları ise    ülkeye giriş yapabilecekler ancak 3 gün süre ile Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği merkezlerde karantina altına alınacaklar ve 3’üncü günün sonunda PCR testleri yapılacaktır. Yapılan test ve karantina ücretleri ilgili yolcu tarafından karşılanacaktır.

*Bulaşıcı Hastalıklar Yasası Kapsamında; 10 Ağustos 2020 Tarihinde Toplanan Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi Tarafından alınan karar doğrultusunda,13 Ağustos 2020 tarihinden itibaren (13 Ağustos 2020 tarihi dâhil) Birleşik Krallıktan adaya gelecek kişiler uçağa biniş tarihinden üç ile beş gün önce   yapılan   negatif  PCR test sonucunu belgelemeleri kaydı ile KKTC’ye giriş yapabileceklerdir.

Ancak bu kişiler 7 gün süre ile ev karantinasında kalacaklardır. Karantina süresince kesinlikle eve ziyaretçi kabul edilmeyecektir. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan denetimlerde, ev karantinası kurallarını ihlal ettiği tespit edilen kişiler, otel karantinasına alınacaktır.

 Kategori C

1.            Amerika Birleşik Devletleri

2.            Brezilya

3.            Arjantin

4.            Sırbistan

5.            Karadağ            

6.            Portekiz

7.            Lüksemburg

8.            Romanya

9.            Hindistan

10.          İran         

11.          Israil         

12.          Kazakistan   

13.          Kosova   

14.          Meksika

15.          Mısır

16.          Pakistan

17.          Rusya            

18.          Türkmenistan

19.          Bangladeş

20.          Filipinler

21.          Irak

22.          İspanya

23.          Fransa

24.          Bulgaristan

25.          Cezayir

26.          Avustralya

27.          Fas

28.          Katar

29.          Azerbaycan

30.          Malta

31.          Hırvatistan

32.          Hollanda

33.          Andora

34.          Tunus

35.          Birleşik Arap Emirlikleri

36.          Lübnan

37.          Ukrayna

38.          Bahreyn

39.          Suudi Arabistan

ve diğer ülkeler

*C kategorisindeki ülkelerden gelecekler için uçağa biniş tarihinden önceki üç ile beş gün arasında yapılan ve sonucu negatif olan PCR test sonucunu KKTC’ye girişlerinde belgeleme zorunluluğu vardır. Bu kişilere ülkeye girişlerinde 2. PCR testi yapılacak ve 14 gün süre ile Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği bir karantina merkezinde karantina uygulaması yapılacaktır. Karantina bitiminde ise 3. PCR testlerini yaptırmak sureti ile karantinadan çıkacaklardır.

KKTC’de sürekli ikamet eden KKTC vatandaşları ile KKTC vatandaşı öğrenciler karantina ücretlerinden muaf tutulacaktır. Bunun dışındaki kişiler test ve karantina ücretlerini kendileri karşılayacaktır.

Not:

1- Ülkeye giriş yapacak 0-5 yaş grubundaki çocuklardan PCR test sonucu istenmeyecektir.

2- Yukarıda belirtilen uçağa biniş tarihinden önceki üç ile beş günlük süre, PCR numunelerinin veriliş tarihi baz alınarak değerlendirilecektir.

3- B ve C grubu ülkelerden Seyahat tarihinden 6 gün önce veya daha eski tarihlerde alınan PCR test sonuçları ülkeye girişlerde geçerli sayılmayacaktır. Bu şekilde test ibraz eden kişiler ülkeye alınmayacaktır.

4-Sağlık Bakanlığının  İçişleri bakanlığı ile yapmış olduğu  görüşme sonucunda B grubu ülkelerden gelip gece kulüplerinde çalışacak olanlar  Türkiyede 2 hafta kalmış olsalar bile KKTC de 7  gün süre ile karantinada kalacaklardır.C grubu ülkeden gelenler ise 14 gün karantinada kalacaklardır.B ve C grubu ülkelerden gelecek bu kişiler de ülkeye girerken  uçağa biniş tarihinden önceki üç ile beş gün arasında yapılan ve sonucu negatif olan PCR test sonucunu belgelemek zorundadırlar.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık