AktüelEkonomi PolitikUKÜ kaliteli öğrenciyi, cepteki paraya göre belirledi!

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, kayıt ücretlerinde yenilemeye gitti.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 23, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, kayıt ücretlerinde yenilemeye gitti. Prof. Dr. Macid Hashemipour imzalı yayımlanan duyuruda, Nijerya’dan yapılacak olan yüksek lisans başvurularında ve Kamerun’dan yapılacak tüm başvurularda depozitonun 1500 Euro’ya yükseltildiği duyuruldu. 

GazeddaKıbrıs’ın edindiği belgede, 2021-2022 dönemi başvuruları sırasında Nijerya ve Kamerun’dan başvuru yapacak öğrencilerden, ilk dönemin dersleri ve kayıt ücreti olarak 1500 Euro talep edildiği öğrenildi. 

Yazıda dikkat çeken önemli husus ise, ‘kaliteli’ öğrencilerin ekonomik gücünü tespit etmek olması oldu. Yazı, üniversitenin öğrencinin bilimsel kapasitesine göre değil de maddi gücüne göre eğitim verdiğinin bir göstergesi olarak nitelendirildi. 

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

Hemen yürürlüğe girmek üzere, Nijerya’dan başvuru yapan Master öğrencileri ve Kamerun’dan başvuru yapan tüm öğrenciler için ilk depozito 1500 Euro’ya yükseltilmiştir. Bu önlem, kaliteli öğrencilerin eğitimlerini finanse etmek için gerekli kriterlere uyulduğunu tespit etmek için geçirilmiştir. İlk depozito, minimum ders yükünü ve ilk dönem için kayıt ücretini kapsamaktadır.

Yapılan bu değişikliği, alt acentelere, başvuru sahiplerine ve ebeveynlere açıklama noktasında, üniversiteye olan bağlılığınıza güvenmeye devam ediyoruz.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık