AktüelGazedda'nın GündemiUgandalı iklim aktivisti beyaz akranlarıyla çekildiği fotoğraftan silindi

Davos Zirvesi’nde dört beyaz akranı ile çekildiği fotoğraftan kırpılan Ugandalı iklim aktivisti Vanessa Nakate, medyayı ırkçılık ile suçladı. AP ise gerekçe olarak “kompozisyon oluşturmak için” dedi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 29, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
Music will never ends..

Ugandalı iklim aktivisti Vanessa NakateDavos Zirvesi’nde akranları Greta Thunberg, Loukina Tille, Luisa Neubauer ve Isabelle Axelsson ile çekildiği fotoğraftan haber görseli yapılırken çıkartılmasını büyük tepkiyle karşıladı.

Yeşil Gazete’nin haberine göre, Twitter üzerinden bir mesaj yayınlayan Nakate, Associated Press’in (AP) haberini retweetleyerek “Beni neden fotoğraftan çıkardınız? Grubun parçasıydım!” dedi.

‘Arkadaki bina dikkat dağıtıyordu’

AP’nin görüntü direktörü David Ake, Buzzfeed UK’ye yaptığı açıklamada sıkı bir süre zarfında fotoğrafçının “tamamen kompozisyona göre kırptığını” söyledi. Ake fotoğrafçı için “Arka plandaki binanın dikkat dağıtıcı olduğunu düşünmüş” dedi.

‘Irkçılığın ne olduğunu anladım’

İklim aktivisti Nakate ise durumu ırkçılık olarak nitelendiriyor. Nakate, paylaştığı videoda iklim krizini çevreleyen konuşmalarda siyah ve kahverengi seslerin silindiğini ancak krizden en çok etkilenenlerden birinin de gene bu insanlar olduğunu söyledi.

Gözyaşları içinde fotoğraftan kırpılmanın nasıl bir duygu olduğunu anlatan iklim aktivisti “hayatımda ilk defa ırkçılığın ne demek olduğunu anladım” dedi ve şu ifadeleri kullandı:

Bunu hak etmiyoruz. Afrika en az karbon salan ülkelerden ama iklim krizinden en çok etkilenen de biziz. Seslerimizi silmeniz hiçbir şeyi değiştirmez. Hikayelerimizi silmeniz hiçbir şeyi değiştirmez.

Greta Thunberg de sosyal medyada paylaştığı destek mesajında “Vanessa’ya yapılan kabul edilemez. Vanessa’nın da dediği gibi siz sadece bir fotoğrafı değil tüm kıtayı sildiniz” dedi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık