AktüelGazedda'nın GündemiUBP-DP-YDP Hükümeti kuruluyor: Bakanlıklar belirlendi

Üçlü koalisyon hükümetinde sona gelindi. Bu akşam “gizli” bir şekilde Ulusal Birlik Partisi’nin Genel Merkezi’nde toplanan üç parti, hükümeti kurma çalışmalarında mutlu sona ulaştı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 6, 2020
Nadir Görülen Hastalıklar Ağı

Üçlü koalisyon hükümetinde sona gelindi. Bu akşam “gizli” bir şekilde Ulusal Birlik Partisi’nin Genel Merkezi’nde toplanan üç parti, hükümeti kurma çalışmalarında mutlu sona ulaştı. Başbakanlık ve bakanlıkların dağılımının da gerçekleştirildiği öğrenilen toplantıda, Ersan Saner’in Başbakan olması yönünde görüş birliği olduğu ifade edildi.

Kıbrıs Postası’nın haberine göre, Üç siyasi partinin genel başkanlarının katıldığı toplantı bu akşam UBP binasında gerçekleştirildi. Toplantıda kabine dağılımlarının da gerçeleştiği ifade edilirken, Başbakanlık’ın UBP’de kalacağı ve Başbakan’ın Ersan Saner olacağı öğrenildi.

UBP, Başbakanlık yanısıra 7 bakanlık da alacak. Öte yandan Turizm Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı’nın Demokrat Parti’de olacağı belirlenirken, tarihinde ilk kez iktidar ortağı olacak olan YDP’ye ise Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nın verileceği kaydedildi.

Bilindiği üzere 3 siyasi partinin Meclis’teki rakamı 25. Meclis Genel Kurulu’nda Halkın Partisi’nden bazı milletvekillerinin oturuma katılmaması durumunda, hükümet o sırada mecliste bulunan vekil sayısının yarısından bir fazla oy alması durumunda, güven oyunu alabilecek.

Dikkat çeken dağılım

Önceki hükümet döneminde Ulusal Birlik Partisi milletvekilleri Hasan Taçoy, Faiz Sucuoğlu ve Ünal Üstel’in de bakanlık yaptığı Ekonomi, Turizm ve Çalışma bakanlıklarının, yeni kurulacak hükümetle birlikte DP ve YDP’ye verilmesi ise dikkat çeken değişikliklerden biri oldu.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..