TeknolojiTwitter’dan süresiz uzaktan çalışma izni

Koronavirüs salgınıyla birlikte uzaktan çalışma modelini ilk hayata geçiren şirketlerden olan Twitter'ın yönetimi, çalışanlarına süresiz uzaktan çalışma hakkı tanıyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 13, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Sosyal paylaşım sitesi Twitter, uzaktan çalışması mümkün olan elemanlarına süresiz olarak uzaktan çalışmaya devam etmeleri için izin verdi.

Koronavirüs salgını dünya ve iş yaşamı işleyişinde değişikliklere sebep olurken, evden çalışma sistemini salgınla birlikte ilk hayata geçiren şirketlerden olan Twitter, büyük teknoloji firmaları arasında çalışanlarına kalıcı olarak evden çalışma izni veren ilk firma oldu.

Eylül ayına kadar planlanıyordu

Twitter, ofislerinin birçoğunu Eylül ayına kadar açmayacağını açıklamıştı. Haberi ilk olarak Buzz Feed duyurmuştu. Twitter ofisleri açıldığında da çalışanlarının evden çalışma ya da ofise gelme konusunda kararlarını kendilerinin vereceğini bildirdi.

Twitter CEO’su Jack Dorsey, Salı günü çalışanlara elektronik posta aracılığıyla gönderdiği mesajında koronavirüs kısıtlamaları kalktıktan sonra da süresiz olarak evden çalışma izinlerinin olduğunu bildirdi.

“Ofisi açmak bizim, gelmek sizin kararınız”

Twitter’ın blog sayfasında da yayınlanan açıklamada ”Ofisleri açmak bizim kararımız; gelip gelmemek ya da ne zaman gelecekleri ise çalışanlarımızın kararı” denildi.

Twitter Mart ayında çalışanlarına evden çalışmaya başlayabileceklerini bildirmişti.

Ancak buna sunucuların bakımı gibi görev tanımı ofise gelmeyi gerektiren işlere sahip çalışanlar dahil değil.

Öteki sosyal medya platformları Facebook ve Alphabet şirketinin sahibi olduğu Google da elemanlarının birçoğunun yıl sonuna kadar uzaktan çalışmasına izin verdiğini açıklamıştı.

Her şey nasıl başladı? 

Apple, Amazon, Microsoft ve Google gibi internet ve teknoloji şirketleri, Covid-19 salgını nedeniyle dünya genelindeki ofislerinde personele evden çalışmaları tavsiyesinde bulunmuştu.

Fakat Twitter, Silikon Vadisi devleri arasında tüm çalışanlarına evden çalışma zorunluluğu getiren ilk şirket olmuştu.

Merkezi ABD’nin California eyaletinin San Francisco şehrinde olan şirketin dünya genelinde 4 bin 900 çalışanı bulunuyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık