AktüelDünyaTwitter AKP lehine kullanılan 7 bin 340 hesabı kapattı

Sosyal medya platformu Twitter, devlet bağlantılı enformasyon operasyonları kapsamında faaliyet gösteren 32 bin 242 “trol” hesabının ifşa edilerek kapatıldığını açıkladı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 13, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Sosyal medya platformu Twitter, devlet bağlantılı enformasyon operasyonları kapsamında faaliyet gösteren 32 bin 242 “trol” hesabının ifşa edilerek kapatıldığını açıkladı.

Açıklamaya göre, Türkiye’de sahte ve kullanılmak üzere ele geçirilen hesaplar, AK Parti lehine siyasi söylemi kuvvetlendirmek amacıyla kullanılıyordu.

Twitter’ın internet sitesinde paylaşılan resmi açıklamada, bu operasyonlarla bağlantılı bütün hesapların ve içeriklerin kaldırıldığı belirtildi. İlgili verilerin de şirketin önde gelen iki araştırma ortağı olan Avustralya Stratejik Politika Enstitüsü (ASPI) ve Stanford İnternet Gözlemevi (SIO) ile paylaşıldığı kaydedildi. Hesapların da şirketin manipülasyon politikalarının ihlali kapsamında kapatıldığı vurgulandı.

“Türkiye’deki hesaplar AKP lehine söylemi kuvvetlendirmek amacıyla kullanılıyordu”

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Türkiye’deki hesap ağları 2020 yılı başında tespit edildi. Bu hesapların çoğu Türkiye içindeki kitleyi hedefliyordu. Twitter’ın teknik göstergeler ve bu hesapların davranışı üzerinde yaptığı analize göre, sahte ve kullanılmak üzere ele geçirilen hesaplar, AKP lehine siyasi söylemi kuvvetlendirmek amacıyla kullanılıyor ve bu hesaplarda TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a güçlü destek ifade ediliyordu. Bu kapsamda 7.340 hesap ifşa edilerek arşive alındı.

İncelenen teknik göstergelere göre söz konusu hesap ağı, partinin gençlik kolu ve ciddi sayıda ele geçirilmiş hesapların bulunduğu merkezi bir ağla bağlantılıydı. Bu nedenle Twitter’ın ifşa ettiği hesap ağının, TC Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türk hükümetini eleştiren kurumlarla bağlantılı olan ve ele geçirilen hesapları da kapsadığı belirtildi.

Kapatılan bu hesapların sıklıkla devlet eliyle yürütülen korsanlık ve hesap ele geçirme çabalarının hedefi oldukları kaydedildi. Hesap ağının aynı zamanda kripto para birimi bağlantılı spam gibi ticari faaliyetler için de kullanıldığı belirtildi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık